1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD “Hz. Davud Türbesi”ni Yıktı!
IŞİD “Hz. Davud Türbesi”ni Yıktı!

IŞİD “Hz. Davud Türbesi”ni Yıktı!

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Halep'in kuzey kırsalında yer alan ve 14 Temmuz'da ele geçirdiği Türkmen köyü Toybuk'taki Hazreti Davud Türbesi'ni dozerlerle yıktı.

A+A-

IŞİD mensupları türbe çevresinde bulunan ve ziyaretçilerin namaz kıldıkları mescitle birlikte kalan son kalıntıları da dinamitle patlatarak yok etti. Hazreti Davud adına makam olarak inşa edilmiş olan türbenin yapım tarihi bilinmiyor.

Yılmaz Bilgen’in Al Jazeera Türk'te yayınlanan haberine göre Suriye'de büyük bir külliyeye dönüştürmek istenilen Hazreti Davud türbesi Osmanlı döneminde restore edilen mekanlardan biriydi.

Türkmen köyü olan Toybuk, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Memlük Devleti ile yaptığı Mercidabık Savaşı'nın gerçekleştiği bölgede bulunuyor.

Türkmenler tarafindan 'Dabik' olarak adlandırılan 5 bin nüfuslu köy son saldırılardan sonra büyük oranda boşalmış durumda.

IŞİD Irak ve Suriye’de, aralarında Şiilerin de bulunduğu farklı mezhep gruplarının “kutsal” kabul ettiği türbeleri bombalıyor.

Örgüt daha önce, Suriye’nin Kamışlı bölgesinde Türkiye’de de çok sayıda mensubu bulunan Nakşibendi tarikatının Suriye'deki kolu olan Haznevi şeyhlerinin türbesini bombalamıştı.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum