1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD Halep'te Saldırıyor
IŞİD Halep'te Saldırıyor

IŞİD Halep'te Saldırıyor

Irak Şam İslam Devleti, Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde yeni bir operasyon başlattı, muhaliflerin kontrolündeki üç köyü ele geçirdi. Örgüt operasyonların süreceğini duyurdu.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

El Kaide'nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi, sahada rejime karşı savaşan en güçlü gruplar arasında yer alıyor. Nusra Cephesi Suriye'de aynı zamanda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı da savaşıyor. El Kaide lideri Eymen Zevahiri, iki grup arasındaki çatışmaların sonlandırılması çağrısında bulunmuş ancak bu çağrı karşılık bulmamıştı. El Kaide şubat ayının başında Suriye’de muhalif gruplara karşı savaşan IŞİD ile bir bağlantısının bulunmadığını ve grubun eylemlerinden sorumlu olmadığını ilan etmişti. Örgüt genel komutanlığının bazı internet sitelerinde yer alan mesajında, “IŞİD, El Kaide’nin bir kolu değildir ve El Kaide, IŞİD’in gerçekleştirdiği hiçbir eylemden dolayı sorumluluk kabul etmez” ifadeleri kullanılmıştı. Muhalifler ayrıca IŞİD ile Esed rejiminin rejim karşıtı grupları zayıflatmak için birlikte çalıştığını da öne sürüyor.

Pazar akşamı başlayan operasyon sonucunda IŞİD, Hür Suriye Ordusu’nun (HSO) elinde olan Boztepe, Samandere ve Bahvarto köylerinde kontrolü sağladı.

IŞİD ayrıca bölgede stratejik bir öneme sahip olan Bahvarto tepesinde de hakimiyeti ele geçirdi. Çatışmalarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Köylere düşen havan mermilerinden dolayı da çok sayıda sivil yaralandı.

Örgüt,  bir internet sitesinden yayımladığı bildiride, Halep’teki Azez, Telrifat ve Mera kasabalarına da operasyon düzenleneceğini ilan etti.

Bölgede IŞİD’e karşı savaşan gruplar arasında İslami Cephe, El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi ve çevre köylerden gelen Türkmen, Kürt ve Arap gruplar bulunuyor.

IŞİD Suriye'de yığınak yapıyor

Irak’ta başlayan çatışmaların ardından 2 binden fazla mensubunu bu ülkeye gönderen Suriye’deki IŞİD birlikleri, son bir hafta içerisinde yeniden Suriye’de bulunan cephelerde yığınak yapmaya başladı.

Nusra Cephesi ve diğer muhalif gruplar haftasonu Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde bulunan, Irak sınırındaki Ebu Kemal kasabasında IŞİD mensuplarıyla çatışmaya başladı.

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

HABERE YORUM KAT