1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD, Halep'in Kuzeyinde İlerledi!
IŞİD, Halep'in Kuzeyinde İlerledi!

IŞİD, Halep'in Kuzeyinde İlerledi!

IŞİD, Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetinde direnişçilerin kontrolündeki Azez-Mare hattını tehdit edecek şekilde bazı noktaları ele geçirdi.

A+A-

IŞİD, dün gece saatlerinde Halep'in kuzeyinde, Türkiye'ye bağlanan koridorda direnişçilerin kontrolündeki 7 noktayı ele geçirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD Halep'in kuzeyindeki Tel Krah, Tel Suvsin, Kafr Karis köyleriyle Fafin beldesi, Piyade Okulu, sanayi tesislerinin bulunduğu Serbest Ticaret Bölgesi ve Secn el-Ehdes çocuk hapishanesinin kontrolünü sağladı.

IŞİD, hâlihazırda Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgede yer alan Cerablus-Soran hattını ve Mare'nın doğusunu kontrol ediyor.

IŞİD’in, direnişçilerin Türkiye sınırındaki Azez'den Mare'ye ikmal yolundaki Tel Rıfat ilçesini almayı ve Mare'yi kuşatmayı hedeflediği öngörülüyor.

Bu amaçla IŞİD militanları, temmuz ayından bu yana Mare ve çevresindeki köylere canlı bomba eylemcileri ve bomba yüklü araçlarla saldırıyor.

Bölgede, direnişçilerin çatı yapılanmasındaki en güçlü unsurlardan Şam Cephesi, aylardır Azez ile Cerablus arasında kalan Mare'nin güneydoğusu ve Halep'in kuzeyinde IŞİD ile savaşıyor.

AA muhabirine bilgi veren yerel kaynaklar, IŞİD güçleri harekete geçtiği sırada rejim güçlerinin havadan varil bombası atarak ve karadan topçu ile havan atışlarıyla direnişçileri hedef aldığını anlattı.

Kaynaklar, IŞİD'in ilerlemesinde rejimin bu saldırılarının belirleyici olduğunu dile getirirken, çatışmaların günün aydınlamasıyla sona erdiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum