IŞİD Görünümlü DHKP-C Terörü

22.05.2015 08:05
IŞİD Görünümlü DHKP-C Terörü
HDP binalarına eş zamanlı saldırının altından kaos planı çıktı. DHPK-C'li saldırgan Savaş Yıldız, hedef şaşırtmak için sosyal medyada IŞİD’i destekleyen mesajlar yazdı.

Cihat Arpacık / Yeni Şafak

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırı ile ilgili yürütülen soruşturmada önemli bilgilere ulaşıldı. Olayı aydınlatmak için Adana'da kurulan özel birim saldırıyı gerçekleştiren şahsın kimliğini tespit etti. Saldırganın 1983 Adana doğumlu olan S.Y.'nin olduğunu belirlendi. Ailesinin de fotoğraflardan teşhis ettiği S.Y'nin 2007 yılında DHKP-C örgütüne yönelik yapılan bir operasyon kapsamında Ankara'da tutuklandığı öğrenildi.

IŞİD MESAJLARI PAYLAŞTI

Adana'daki binaya çiçek içinde bombayı getiren S.Y.'nin yaklaşık 2 ay önce açtığı sosyal paylaşım sitesinden IŞİD'i destekleyici mesajlar paylaştığı tespit edildi. Saldırganın Suriye'ye kaçma ihtimaline karşı sınır kapılarındaki emniyet birimleri uyarıldı. Farklı iki telefon hattı kullandığı saptanan 32 yaşındaki S.Y.'nin saldırı günü bu hatlarla yaptığı görüşme trafiği de incelemeye alındı. Özel birim, S.Y'nin Adana'daki saldırıdan önce Afyon'da farklı bir telefon numarası ile görüştüğünü belirledi. Bu arada soruşturmayı yürüten Savcılık gizlilik kararı aldı. Savcılık olayın ve failin tüm yönlerini araştırıldığını açıkladı.

SALDIRGANIN SURİYE BAĞLANTISI VAR

Saldırganın kimliğini tespit eden güvenlik birimleri, bombalı saldırıların arkasındaki hain planı da deşifre etti. Şam rejimi bağlantılı militana, seçim öncesi ülkede mezhepsel ve etnik gerilim çıkarmak için bombalı eylem talimatı verildiği ifade edildi. Bombalı saldırıların amacının 6-7 Ekim'de Kobani bahanesiyle çıkarılan ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği olayların bir benzerini çıkarmak olduğu belirtildi. HDP'nin Adana Seyhan İlçe Binası ile ve Mersin'deki İl örgütü 18 Mayıs günü bombalı saldırıların hedefi olmuştu. Mersin'deki HDP binasına kargo içerisinde bombalı paket gönderilmiş, Adana'daki ilçe binasına ise bombalı çiçeği saldırgan kendisi getirmişti.

Uyuyan hücreler uyandırıldı

Adliye kaynakları, seçim öncesi yapılan bu provokasyonun seçim güvenliğine gölge düşürüp ülkede kaos oluşturma hedefi olduğunu belirtti. Emniyet raporlarına göre 2011'den bu yana Türkiye'nin güney şehirlerinde ajan-provokatör unsurlarına yoğunlaştı. Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin ve Şanlıurfa gibi illerde bu yönde geniş önlemler alındı. Güneyde çok sayıda hücrenin uyku durumunda olduğu ve seçim süreciyle eş zamanlı olarak uyandırıldığı ifade edildi. Çok sayıda DHKP-C militanı Suriye'de silahlı muhaliflere yönelik Esed rejimi saflarında savaşıyor. DHKP/C militanlarına silahlı eğitimi bizzat Suriyeli albayların verdiği ve bu teröristlerin Türkiye'ye gönderildiği de biliniyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim