1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD, Anbar Üniversitesi’ni Ele Geçirdi
IŞİD, Anbar Üniversitesi’ni Ele Geçirdi

IŞİD, Anbar Üniversitesi’ni Ele Geçirdi

Irak'ın Anbar eyaletinde bulunan Anbar Üniversitesi'ni ele geçirerek öğretim üyeleri ile öğrencileri rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyeleri, 1.300 öğrenciyi serbest bıraktı.

A+A-

Irak polisi, aralarında öğretim üyelerinin de bulunduğu çok sayıda öğrenciyi rehin alan IŞİD üyelerine operasyon başlattı.

IŞİD üyelerinin üniversite yakınlarında bulunan köprüyü havaya uçurduğunu ve üniversitenin güvenlik görevlilerini öldürdüğünü belirten Anbar Emniyet Müdürü İsmail Mihlavi, öğretim üyeleriyle öğrencilerin rehin alındığını söyledi.

Mihlavi, güvenlik güçlerinin üniversiteyi abluka altına aldığını ve operasyon başlattığını söylemişti.

1.300 Kişi Serbest Bırakıldı

Anbar İl Meclis Başkan Yardımcısı Falih el-İsavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının, üniversite kampüsünde rehin tuttuğu 1.300 öğrenciyi serbest bıraktığını, öğrencilerin tamamının kampüsten çıktığını ve güvenli yerlere nakledildiğini belirtti.

IŞİD'in öğrencileri bıraktıktan sonra kampüsün iç binalarına çekildiğini söyleyen İsavi, "Silahlı saldırganlara, teslim olmaları için mühlet verilecek. Kendilerine tanınan sürede teslim olmazlarsa kampüs basılacak ve operasyon yapılacak" dedi.

Perşembe günü Selahaddin eyaletine bağlı Samarra bölgesine giren IŞİD üyeleri burada da belediye binası ile üniversite binalarını ele geçirmişti. IŞİD üyeleri ayrıca Samarra’da Şii Müslümanlarca büyük önem verilen Ehl-i Beyt imamlarından İmam Hasan El Askeri’nin türbesinin bulunduğu camiye de saldırıda bulunmuştu.

BM: Mayısta 799 Ölü

Birleşmiş Milletler (BM) geçen ay Irak’ta 603'ü sivil 799 kişinin öldüğünü açıkladı.

BM istatistiklerine göre, Anbar’ın haricinde Irak’ta mayıs ayında en fazla can kaybı 315 kişiyle Bağdat'ta yaşandı. İkinci sırada ise Ninova ve arkasından sırasıyla Selahaddin, Kerkük ve Diyala bulunuyor.

BM, Anbar’da ordunun yürüttüğü operasyonun devam etmesinden dolayı bu bölgedeki ölü sayısının hesaba katılmadığını, gerçek ölü sayısının açıkladıkları rakamdan fazla olduğunu açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Irak ordusunun Felluce’ye varil bombaları attığını ve kentin merkez hastanesini hedef aldığını iddia etmişti.

Anbar’daki olaylar, Sünni Milletvekili Ahmed Alvani’nin 28 Aralık'ta tutuklanmasının ardından, eyaletin en büyük kenti Ramadi'de süren hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı alanın Irak ordusu tarafından basılmasıyla başlamıştı.

Bunun üzerine ayaklanan Sünni aşiretler ile Irak ordusu arasında Felluce ve Ramadi’de çatışmalar başladı.

Bölgede yaşanan otorite boşluğundan yararlanan Irak Şam İslam Devleti güçleri, Felluce ve Ramadi'de bazı bölgeleri elinde bulunduruyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT