1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞiD 3700 Kişi İle Bağdat'ta Sızdı İddiası
IŞiD 3700 Kişi İle Bağdat'ta Sızdı İddiası

IŞiD 3700 Kişi İle Bağdat'ta Sızdı İddiası

Amerikan İHA'ları Bağdat üzerinde uçmaya başlarken IŞİD, 3 bin 700 kişilik grupla başkente 7 ayrı noktadan sızmaya başladı. 9 ülke Bağdat'taki temsilciliğini Erbil'e taşıdı.

A+A-

ÇETİNER ÇETİN | YENİ ŞAFAK

Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini de ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının başkent Bağdat'a girmeye başladığı kaydedildi. IŞİD'in, Musul ve Tikrit'ten gelen Sunni Arap gençlerinin de yer aldığı 3 bin 700 kişilik militan grubu ile Bağdat'ın 7 semtine sızdığı belirtildi. IŞİD ile beraber hareket eden 12 Sünni silahlı grubun ayrıca Bağdat'ın 110 km batısına düşen Mansuriye beldesinin kontrolünü de ele geçirdi de akarıldı. Gelişmeler üzerine Bağdat'taki 9 ülke temsilciliğini Erbil'e taşıdı.

'KERBELAYA DA GİTSE YAKALARIZ'

Aşiret liderlerine bağlı Irak Devrimcileri grubunun komutanı Abu Abid Neimi, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, '11 Haziran'dan bu yana silahlı güçlerimize oldukça yoğun bir katılım var. Bağdat'ın kapısına dayandık. Maliki Kerbala'ya bile gitse arkasından gideceğiz' dedi. Bağdat'ı almaları durumunda diplomatik görüşmelere açık olacaklarını ifade eden Neimi, 'Şu ana kadar hiçbir ülke ile resmi bir görüşmemiz olmadı. İki Avrupalı ve iki Arap ülkesi görüşmeler için aracılar gönderdi ancak hiç birine henüz bir cevap vermedik. Başkent Bağdat'ta ulaşırsak o zaman diplomatik görüşmelere açılacağız' diye konuştu.

ORDUNUN İLK HEDEFİ TİKRİT

Yerel kaynaklar ise binlerce Irak askerinin, savaş uçakları ve tanklarla birlikte Samarra kentinden Tikrit'e ve Musul'a doğru ilerlediğini söyledi. Fransız AFP ajansına konuşan General Sabah Fatlawi, 'IŞİD militanlarının iki şansı var; kaçmak ya da ölmek' dedi. Irak askerleri Musul ve Tikrit'i havadan bombalamaya başlarken IŞİD militanları da Samarra'da orduya ait bir helikopteri düşürdü, birçok askeri aracı ise imha etti. Felluce kentinde ise havadan desteklenen ordu birlikleri IŞİD ile çatışmaya girdi. Çatışmada 7 IŞİD mensubu öldürülürken, örgüte ait 3 araç ateşe verildi.

ABD İHA'ları keşif yapıyor

Bağdat'ın etrafında ilk görüntülü istihbarat hareketliliğini başlatan ABD İHA'ları dün itibarı ile 24 saat uçuşa başladı. 17 Adet İHA kullanacak olan ABD, Musul ve Tikrit semalarını ise dün 2 adet Preditör ile 7 saat süre ile denetledi. Ancak ABD'li kaynaklardan alınan bilgiye göre predetatörlerin silahsız olduğu ve sadece alan incelemesi yaptığı dile getirildi. ABD'li kaynaklar, İHA'ların vatandaşlarını korumak amacıyla başkent üzerinde uçtuğunu duyurdu.

İşte ganimetler

IŞİD'in değeri 40 milyar doları bulan Irak ordusuna tam 10 milyar dolar zarar verdiği ve 14 tümenden 7'sinin dağılmasına nyol açtığı kaydediliyor. Irak'taki kaynakların bildirdiğine göre Irak ordusu Musul'dan ve Kerkük'ten ayrılırken arkalarında şu mühimmat ve araçları bıraktı: 4000 orta makineli tüfek, 1500 Humvee (Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta) ve diğer askeri araçlar, 'kesin nişancılar tarafından kullanılabilecek' ve 40 km mevziden hedef alabilen 50 adet dürbünlü tüfek tipi 155mm GPS yerleştirilmiş topçu silahları ie 50 T-55 tankları ve iki helikopter. IŞİD militanlarının ayrıca Irak Merkez Bankası'nın Musul şubesinden 427 milyon dolar çaldıkları da söyleniyor.

Samarra düşmek üzere

IŞİD, Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra'yı havan toplarıyla bombalıyor, Irak ordusu ise hava operasyonuyla karşılık veriyor. Nüfusunun yarısı Şii yarısı Sunni olan kentte kaçışlar başladı. Şii'ler için kutsal sayılan 12 İmamdan Ali Askeri'nin türbesinin bulunduğu Samarra'nın düşmesi İran ile Bağdat'ın fiziki geçiş güzergaharını koparacak. IŞİD, Samarra için Musul'dan dün 300 kişilik yeni bir ekibi bu kente yolladı.

 

HABERE YORUM KAT