1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞİD, 300 Yezidi'yi Serbest Bıraktı
IŞİD, 300 Yezidi'yi Serbest Bıraktı

IŞİD, 300 Yezidi'yi Serbest Bıraktı

IŞİD'in, Irak'ın Sincar bölgesinde alıkoyduğu yaklaşık 300 Yezidiyi serbest bıraktığı öğrenildi. Diğer 200 kişinin de serbest bırakılacağına dair bir açıklama geldi.

A+A-

Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başını çektiği silahlı grupların, Irak'ın Sincar bölgesinde alıkoyduğu yaklaşık 300 Yezidiyi serbest bıraktığı bildirildi.

AA'ya konuşan Sincar sakinlerinden Yezidi aktivist Hayri Seydu Hadida, "IŞİD alıkoyduğu çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 300 kişiyi dün gece serbest bıraktı. Serbest bırakılanların net sayısını bilmemiz imkansız ancak serbest bırakılanlarla iletişime geçtiğimizde bize kafilelerinin 2 otobüs ve 2 kamyondan oluştuğunu söylediler" dedi.

200 Yezidinin Daha Serbest Bırakılması Bekleniyor

Hadida, IŞİD tarafından alıkonulanlarla iletişime geçmek istediklerinde telefonu bir IŞİD militanının açtığını ve yaklaşık 200 Yezidi aileyi daha gün içerisinde serbest bırakacaklarını ifade ettiğini belirtti.

Irak makamlarından olaya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Ateş, güneş ve suyu kutsal sayan Yezidiler, daha çok Irak'ın Musul ve Duhok il sınırlarında yaşıyor. Irak'taki sayılarının 487 bin olduğu belirtilen ve ana dilleri Kürtçe olan Yezidiler Arapça da konuşuyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum