1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İşgalci Netanyahu’dan ABD’ye Kudüs Vetosu İçin Teşekkür!
İşgalci Netanyahu’dan ABD’ye Kudüs Vetosu İçin Teşekkür!

İşgalci Netanyahu’dan ABD’ye Kudüs Vetosu İçin Teşekkür!

İşgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ve ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’e, Kudüs vetosu için teşekkürlerini sundu.

19 Aralık 2017 Salı 08:53A+A-

İşgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararını “hukuken geçersiz” sayacak olan tasarıyı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) veto eden ABD’ye teşekkür etti.

AA’da yer alan habere göre, Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’i, tarihte Romalılara karşı isyan ederek zafer kazandığı rivayet edilen Yahudi topluluğu Makabilere benzetti.

Netanyahu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Teşekkürler Büyükelçi Haley. Hanuka’da (Makabilerin kazandığı rivayet edilen zaferin kutlandığı Yahudi bayramı) tıpkı Makabiler gibi konuştun. Hakikatin mumunu yaktın, karanlığı yok ettin. Bir kişi çoğunluğu yendi. Hakikat yalanı yendi. Teşekkürler Başkan Trump (ABD Başkanı Donald Trump), teşekkürler Nikki Haley.”

ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından BM nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim olan BMGK’daki Kudüs tasarısının oylaması dün yapılmıştı.

Türkiye’nin öncülüğünde Mısır tarafından BMGK’ya sunulan ve ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul ettiği kararın ilgili BM kararlarına aykırı olması nedeniyle “hukuken geçersiz” sayılmasını öngören tasarı, Konsey’in 15 üyesinden 14’ünün lehte oy kullanmasına karşın ABD tarafından veto edilmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum