1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail'in Zindanlarında 18 Filistinli Gazeteci Bulunuyor!
İşgalci İsrail'in Zindanlarında 18 Filistinli Gazeteci Bulunuyor!

İşgalci İsrail'in Zindanlarında 18 Filistinli Gazeteci Bulunuyor!

İşgalci İsrail'in zindanlarında hâlen 18 Filistinli gazetecinin esir tutulduğu ve idarî hapis cezasını protesto için 75 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Muhammed el-Gig'in de o gazetecilerden biri olduğu ifade edildi.

A+A-

Filistinli Esir Kulübü, bugün (7 Şubat Pazar) konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan raporunda, Filistinli esir gazetecilerin en eskisinin ve mahkûmiyet süresi en uzun olanının Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Anata beldesi sâkinlerinden Mahmud Musa İsa olduğunu, Oslo Anlaşması imzalanmadan önce esir alınmış olmasına rağmen işgalci İsrail’in esir gazeteciyi serbest bırakma sözünü yerine getirmediğini bildirdi.

Birçok esere ve romana imza atan Filistinli gazetecinin işgalci İsrail'in zindanlarında 11 yılı aralıksız olmak üzere toplam 13 yıl tek kişilik hücrede tutulduğu, üç müebbet ve 46 yıl hapis cezasına mahkûm olduğu kaydedildi.

Filistinli Esir Kulübü, esir gazeteciler arasında iletişim fakültesinde okurken gözaltına alınan beş üniversite öğrencisinin de bulunduğunu, beş öğrenciden en eskilerinin Ramallah sâkinlerinden Ahmed es-Sayfi olduğunu ve es-Sayfi'nin 17 yıllık mahkûmiyet süresinin henüz altı yılını işgal zindanlarında geçirdiğini açıkladı.

Raporda ayrıca, dört gazetecinin de hiçbir hukukî suçlamada bulunulmadan idarî hapis cezasıyla keyfî bir şekilde işgal zindanlarında tutulduğu belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT