1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail Polisi Mescid-i Aksa'nın Çatısına Çıktı!
İşgalci İsrail Polisi Mescid-i Aksa'nın Çatısına Çıktı!

İşgalci İsrail Polisi Mescid-i Aksa'nın Çatısına Çıktı!

İsrail polisi, müslüman gençlerin Mescid-i Aksa'dan dışarı çıkmamasını gerekçe göstererek Mescid-i Aksa’nın çatısına çıktı.

A+A-

Mescid-i Aksa'nın avlusuna giren İsrail polisine tepki gösteren Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahale edildiği bildirildi.

AA muhabirinin Mescid-i Aksa'nın muhafızlarından birinden telefonla edindiği bilgiye göre, sabah saatlerinde Aksa'nın avlusuna giren İsrail polisi cemaatten dışarı çıkmasını istedi. Dışarı çıkmayı reddeden Filistinli gençler, Mescid-i Aksa'nın içerisine girerek uygulamaya tepki gösterdi.

Bunun üzerine ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle cemaate müdahale eden İsrail polisi, Aksa'nın kapısına kadar gelerek çatısına çıktı.

“Tüm Müslümanlar Dışarı Çıkarıldı”

Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen Aksa muhafızı İsrail polisinin müdahale sonucu tüm müslümanları Aksa'nın dışına çıkardığı, Yahudi yerleşimcilerle turistlerin ise avluya alındığını bildirdi.

Yahudilerin "Sukot" olarak adlandırılan bayramlarına denk gelen çatışmaların, hafta boyunca sürmesinden endişe ediliyor.

Öte yandan İsrail'in, 50 yaş altındaki Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girmesini yasakladığı bildirilmişti.

İsrail polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün akşamdan başlamak üzere 50 yaş altındaki Müslüman erkeklerin Aksa'ya girişlerinin yasaklandığı, bu durumun ikinci bir emre kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, bu kararın Filistinli gençlerin Aksa'da İsrail polisine taş atması sonucu alındığı savunulmuştu.

Dün sabah Mescid-i Aksa'ya giren İsrail askerleriyle Filistinliler arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT