1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail, Kayk'ın Filistin Hastanesine Sevkini Reddetti!
İşgalci İsrail, Kayk'ın Filistin Hastanesine Sevkini Reddetti!

İşgalci İsrail, Kayk'ın Filistin Hastanesine Sevkini Reddetti!

İşgalci İsrail, 84 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Kayk'ın tedavisi için bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddetti.

A+A-

İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, 84 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Muhammed el-Kayk'ın tedavisi için bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddettiği bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Yüksek Mahkemesi, Cemiyetin Hukuk Birimi Başkanı Cevad Bulis tarafından mahkemeye sunulan Kayk'ın tedavisi için Batı Şeria'daki bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddetti.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İsrail istihbaratı ve Başsavcılık temsilcilerinin de hazır bulunduğu mahkemede, Kayk'ın talebinin görüşüldüğü ve Filistinli tutuklunun İsrail el-Afule Hastanesi’nde kalmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Kayk'ın vücut ısısının yükseldiği, kalbinde sancıların arttığı ve vücudunun çeşitli bölgelerinde kasılmaların olduğu bilgisi verildi.

“Kayk, Ölüme İlerliyor”

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı (FKÖ) Esirler Heyeti Başkanı İsa Karaki de dün İsrail'in idarî tutukluluk kararı ve keyfî uygulamalarını protesto amacıyla açlık grevi yapan tutuklu gazeteci Muhammed el-Kayk'a destek için düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, Kayk'ın sağlığının ciddi tehlikede olduğunu belirtmişti.

Karaki, “Kayk'ın kaldığı Afule Hastanesi’nde hazırlanan son tıbbî raporlara göre Kayk'ın hayatı çok tehlikeli bir merhaleye girdi. Her an beyin kanaması geçirebilir. Kayk, ölüme ilerliyor. Bunun sorumlusu İsrail hükûmeti. İsrail, Kayk'ın ölmesini istiyor ancak eğer Kayk'a bir şey olursa bunun yankıları İsrail için zor olacak.” demişti.

AA

HABERE YORUM KAT