İşgalci ABD’ye İncirlik Hizmeti!

05.08.2015 16:53
İşgalci ABD’ye İncirlik Hizmeti!
İncirlik’in ABD’nin kullanımına açılması Hükümetin ‘DAEŞ’le mücadele’ adı altında uzunca bir süredir devam eden baskılara boyun eğdiğini gösteriyor.

HAKSÖZ-HABER

Türkiye’nin İslam topraklarında yaşanan acıların bir numaralı sorumlusu ABD ile ortak hareket etmesi daha fazla acı ve utançtan başka ne getirebilir? Tamam, IŞİD kan döken, vahşet işleyen bir örgüt. Peki, ABD ne? İnsanlığın hizmetinde mazlumların kurtarıcısı mı? 

ABD’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı sürdürdüğü hava operasyonları için İncirlik üssünün kullanıma açılması konusunda Türkiye’ye yönelik yoğun bir baskı politikası izlediği ve bu çerçevede Türkiye Hükümeti ile bir yıla yakın bir zamandır görüşmeler yaptığı bilinmekteydi.

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu İncirlik’in kullanımına onay verildiğini açıkladı ve aynı anda ABD Savunma Bakanlığı da İncirlik’ten silahlı insansız hava araçlarının kalkarak Suriye’de keşif faaliyetlerine başladıklarını duyurdu. Önümüzdeki haftadan itibaren Amerikan hava filosuna ait çok sayıda aracın da üsse gelmesiyle IŞİD’’e karşı yoğun askeri operasyonların başlaması bekleniyor.

Bu operasyonları Amerikan Hükümeti Suriye içinde IŞİD’den arındırılmış bölge oluşturmak şeklinde tanımlamakta. AK Parti Hükümeti ise sadece IŞİD’den değil, Esed rejiminin saldırılarından da arındırılacak bir güvenli bölge hayali kurmakta. Ne var ki, bugüne kadar Amerikan tarafı bu yönde bir söz sarfetmiş, beyanda bulunmuş değil.

Üstelik de Eğit-Donat kapsamında ihdas edilen birliklerin Nusra müdahalesiyle bertaraf edilmesi üzerine Amerikan hükümetinden yapılan açıklamalar söz konusu bölgede IŞİD’le birlikte Nusra’nın da hedef alınacağını ortaya koymakta.

Gelinen yer itibariyle Türkiye ile ABD’nin aynı olaya ilişkin getirdikleri tanımların birbiriyle uyumlu olmadıkları görülmekte. Bu durum Türkiye’nin kafasındaki ‘güvenli bölge’ şablonu ile Amerikan tarafının ‘IŞİD’den arındırılmış bölge’ kavramları arasında ciddi bir farklılık olduğuna işaret etmekte. Bu durumda yaşanacak acıların, zulümlerin faturasından Türkiye “ama biz başka türlü düşünmüştük” diye kendini kurtarabilecek mi? 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim