1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Yönetimi Cuma Namazını Zorlaştırıyor!
İşgal Yönetimi Cuma Namazını Zorlaştırıyor!

İşgal Yönetimi Cuma Namazını Zorlaştırıyor!

İsrail'in, Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen Filistinlilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama neden oldu.

A+A-

İsrail'in, Mescidi Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen Filistinlilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama yol açtı.

Batı Şeria'dan gelen 40 yaş altı Filistinlilere Ramazan Ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vermeyeceğini duyuran İsrail yönetiminin, önceki gün 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ve 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklere cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi şartı getirmesi tepkiyle karşılandı.

İşgal Yönetimi Bir Öyle Diyor Bir Böyle!

Mescidi Aksa'da namaz kılabilmek için Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalendiya Askerî Kontrol Noktası’na gelen 42 yaşındaki Selam Cuma: "İsrail yönetimi, 40 yaş üstündekilere Ramazan Ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vereceğini duyurmuştu. Bugün ise 50 yaş altındakilerin girişine izin vermiyor." dedi.

Cuma: "İşgal yönetimi, silah gücüyle Kudüs'e girişimizi engelliyor, bir yandan da kolaylık sağladığını iddia ediyor." diye konuştu.

Kadınlar tarafında bekleyen 39 yaşındaki Nihaye Abdulkerim ise İsrail askerlerinin kendilerini çok sıkı biçimde aradıklarını belirterek: "İşgalcilerin siyaseti işte bu!" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

"Gençler Ayrım Duvarına Tırmandı"

Öte yandan, Kudüs yakınlarındaki er-Ram beldesinde bazı bölgelerde cuma namazını Mescidi Aksa'da kılmak isteyen Filistinli gençlerin ayrım duvarına tırmandığı görüldü.

İsrail Emniyeti, Ramazan’ın üçüncü cuma namazına hazırlık için binlerce polisin Kudüs'te görev yapacağını duyurmuştu.

Ordu ise 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ile 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklerin cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi almaları gerektiğini, belirtilen yaş aralığının üzerindeki kadın ve erkeklerin Mescid-i Aksa'ya izin belgesi olmaksızın girebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT