1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Topraklarında Filistinliler Yürüdü
İşgal Topraklarında Filistinliler Yürüdü

İşgal Topraklarında Filistinliler Yürüdü

İsrail 66. kuruluş yıldönümünü kutlarken, bu ülkede yaşayan Filistinliler yürüyüş düzenledi. Eylemde Filistin bayrakları taşınırken, İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

A+A-

"Dönüş Yürüyüşü" adı verilen eyleme katılan Filistinliler, Taberiye kentinden İsrail'in bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs 1948 tarihinde Filistin halkını zorla göçe tabi tuttuğu Filistin köyü Lubye'ye doğru yürüdü.

Eylemde Filistin bayrakları taşınırken, İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Yürüyüşe katılan İsrail parlamentosunun (Knesset) Arap Milletvekili Cemal Zehalika, "Mülteciler, yurtlarına dönünceye ve Siyonist hegemonyası bitinceye dek uzlaşma, istikrar ve barış yok. Dönüş hakkımızdır ve bunun için mücadele etmek görevimizdir" ifadesini kullandı.

Yürüyüşe yaklaşık 10 bin kişinin katıldığını belirten Zehalika, "Eylemcilerin çoğu gençler, bu da genç neslin dönüş hakkına bağlı olduğunu gösteriyor. İsrail'in kendince kutladığı bağımsızlık günü yalan günüdür. 1948'de bağımsızlık olmadı, aksine İngiliz sömürgesi ile Siyonist sömürgesi yer değiştirdi. Siyonistler ülkeyi ele geçirmekle kalmadı, halkı zorla göç ettirdi" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada ise yürüyüşe katılanların olaysız dağıldığı belirtilirken, eylem bittikten sonra polise saldırdığı gerekçesiyle iki gencin gözaltına alındığı ifade edildi.

Filistinliler, her yıl, ‘Nekbe’ olarak andıkları İsrail'in kuruluşu dolayısıyla çeşitli gösteriler düzenliyor. Filistinliler için Nekbe, 1948'de Filistin nüfusunun yarıdan fazlasının (957 bin) zorunlu göçe tabi tutulması ve İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi anlamını taşıyor.

İsrail’in 66. kuruluş yıldönümü kutlamaları, dün akşam İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, cumhurbaşkanlığı köşkünde ülkede görev yapan yabancı ülke büyükelçilerine verdiği resepsiyonla başlamıştı.

AA ve AFP

HABERE YORUM KAT