1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Karşıtı Yahudiler de Baskı Altında
İşgal Karşıtı Yahudiler de Baskı Altında

İşgal Karşıtı Yahudiler de Baskı Altında

Siyonist İsrail'in Gazze saldırıları İsrail içinden de birçok aktivist tarafından protesto ediliyor. Ancak bu aktivistlerin onlarcası gözaltına alınırken, geriye kalanlar ise hükümet destekli gruplardan baskı görüyor.

A+A-

Siyonist İsrail ordusu kadın ve çocuk demeden sürdürdüğü saldırıların sorumluluğunu ise Hamas'a yüklüyor. Uluslararası güçlerin Gazze'deki katliamı görmezden gelmesi ise Siyonist İsrail'in sürdürdüğü vahşeti daha da artırıyor. Şehit sayısı her geçen gün yükselmeye devam ediyor. 

Siyonist İsrail'in dünya genelinde yürüttüğü medya propagandası da yaptığı katliamları örtmek için artık yeterli değil. Birçok ülkede Siyonist İsrail'in saldırıları protesto ediliyor.

Öyle ki Siyonist İsrail'de dahi sol görüşlü öğrenci aktivistler gösteri düzenleyerek Siyonist İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto ediyor.

Sahar Vardi de bu aktivistlerden biri. Vardi, Filistin yanlısı, savaş karşıtı gösterilere yabancı olmayan İsrailli aktivist bir öğrenci.

Son günlerde İsraillilerden kendisine yönelen tacizler hiç de tekin olmayan bir yöne evrildi.

'Bize Arapların fahişeleri dediler'

Vardi, Tel Aviv'de geçtiğimiz hafta düzenlenen gösterilere katılmıştı. Siyonist İsrail işgaline son verilmesini isteyen solcu göstericiler önce sözlü saldırıya uğradılar, daha sonra ise gece saatlerinde onlarcası gözaltına alındı. Vardi kendilerine karşı sergilenen tutumu şu sözlerle ifade ediyor:

"Önce hepimize Arapların fahişeleri dendi, şimdiye kadar alışık olduğumuz şeyler söylendi ancak sonrasında roketlerin evimizi vurmasını umduklarını, özellikle bize yönelik bir soykırım olmasını dilediklerini söylediler."

Siyonist İsrail’de sağcılar ve solcular arasında hep bir gerilim vardı ancak solcu aktivistler sağcı göstericilerin artık daha örgütlü olduklarını ve Siyonist İsrail kamuoyundan çıkan, gittikçe artan bir meşruiyet duygusuna sahip olduklarını söylüyor.

Pek çok İsrailli, askerî harekâta karşı olanların 'tehdidi' anlamayan kimseler olduğunu düşünüyor.

Vardi kendi çevresince sadece işgale ve zulme karşı olduğu için dışlanmış olsa da gösterilere devam edeceğini söylüyor ve şöyle konuşuyor:

"Gösteri yapan İsraillilerin düşüncesi, bence bir çok İsrailli için kafa karıştırıcı ve bizi dinlemek yerine hain olarak tanımlamak daha kolay geliyor."

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT