1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Güçleri ve Yerleşimci Terörüne 67 Şehit
İşgal Güçleri ve Yerleşimci Terörüne 67 Şehit

İşgal Güçleri ve Yerleşimci Terörüne 67 Şehit

İşgal güçleri ve Siyonist yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs'teki saldırılarında ocak ayından bu yana 67 Filistinli kardeşimiz şehit oldu.

A+A-

İşgal güçleri ve Siyonist yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs'teki saldırılarında ocak ayından bu yana 67 Filistinli kardeşimiz şehit oldu.

Filistin'deki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kudüs, Batı Şeria ve Arap nüfusun yoğunlukta yaşadığı İsrail kontrolündeki kentlerde, taraflar arasındaki gerilim her geçen gün tırmanırken, Ocak 2014'ten bu yana, aralarında yaşlıların da bulunduğu 67 Filistinli, "doğrudan ateş edilerek, evi yıkılarak ya da arabayla ezilerek" katledildi. İsrail askerleri ve Siyonist yerleşimcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin yaş aralığı 14 ila 70 arasında değişiyor.

İsrail'in bu tür vahşi saldırıları nedeniyle taraflar arasında gerilimin yükseldiği Kudüs'te, 17 Kasım'da, İsraillilere ait bir otobüs firmasında şoför olarak çalışan Filistinli Hasan Yusuf er-Ramuni (32), araçta asılı halde bulunmuştu. İsrail polisinin kısa sürede olayı "intihar" olarak açıklaması tepkilere neden olmuş, Ramuni'nin Filistin medyasında yayınlanan fotoğraflarında yüz, sırt ve ayak kısmında morlukların olduğunun görüldüğü ifade edilmişti.

Kentte dün sabah da bir sinagoga düzenlenen eylemde 5 İsrailli ölmüş, 7 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, "Kudüs'ün Har Nof Mahallesi'ndeki sinagoga ellerinde bıçak ve baltalarla gelen 2 kişinin, olay yerine intikal eden polisler tarafından vurularak katledildiğini, eylemcilerin Doğu Kudüslü" olduğu açıklamıştı. Olayın ardından Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın birçok semtinde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıkmış, bazı Filistinliler askerlerin kullandığı plastik mermiyle yaralanmıştı.

Kudüs'ün kuzeyindeki Kafr Akab semtinde de bir Filistinlinin dün akşam Siyonist yerleşimciler tarafından bıçaklandığı açıklanmıştı. 

Şehrin güneydoğusundaki Silvan'da da tramvay durağındaki yolculara çarpmasının ardından vurularak şehid olan Abdurrahman eş-Şeludi'nin evi İsrail güçlerince yıkılmıştı.

HABERE YORUM KAT