1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Güçleri Gazze’ye Altın İthal ve İhracını Yasakladı
İşgal Güçleri Gazze’ye Altın İthal ve İhracını Yasakladı

İşgal Güçleri Gazze’ye Altın İthal ve İhracını Yasakladı

Gazze'ye altın ithal ve ihracının yasaklanmasının bölge ekonomisini olumsuz etkileyeceği belirtildi.

A+A-

İşgal güçleri bu sabah (29 Mart Salı) aldığı ani bir kararla Gazze Şeridi'ne altın ihracını ve Gazze Şeridi'nden altın ithalini yasakladı.

Kapılar ve Sınırlar Genel Kurulu Başkanı Nazmi Muhenna, işgal güçlerinin bu sabah aldığı ani kararla Gazze Şeridi'ne altın ihraç edilmesini ve yine Gazze Şeridi'nden altın ihraç edilmesini yasakladığını söyledi.

Yasak hakkında daha fazla ayrıntı vermeyen Muhenna, Gazze Şeridi'ne altın ithal ve ihracının bir ay önce serbest bırakıldıktan sonra yeniden yasaklandığını ifade etti.

Gazze Şeridi'ndeki Altın Tacirleri Sendikası Başkanı Ebu Bilal Atve, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, kararın altın tacirlerini ve altın işleme atölyelerini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

Ekonomi analisti Ömer Şaban, yasak kararının Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı ağırlaştırma politikasının bir parçası olduğunu belirtti.

Filistin Enformasyon Merkezi'ne konuşan Şaban, altının Gazze Şeridi için çok önemli olduğunu ve ekonomisinin temel taşlarından birini teşkil ettiğini söyledi.

Şaban, altın ithal ve ihracının yasaklanmasının ekonomik zararının yanında evlilik gibi sosyal faaliyetleri de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

FİEM

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT