1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Güçleri Aynı Aileden 5 Kişiyi Tutukladı 
İşgal Güçleri Aynı Aileden 5 Kişiyi Tutukladı 

İşgal Güçleri Aynı Aileden 5 Kişiyi Tutukladı 

Filistin halkının Kudüs’e sahip çıkma direnişini bastırmaya çalışan İsrail güçleri, düzenlediği baskınlarda beşi kardeş altı Filistinliyi tutukladı. 

12 Ocak 2018 Cuma 13:50A+A-

İsrail işgal güçleri, dün gece ve bu sabah Batı Yaka’nın birçok noktasına baskın düzenledi. İşgal güçleri yaptıkları baskınların ardından Tulkerem’de beşi kardeş altı kişiyi tutukladı. Sabah erken saatlerde Tulkerem’e bağlı Alar beldesine baskın yapan işgal güçleri terör estirerek girdikleri bir evde beş kişiyi tutukladıkları gibi evde bulunan paraları da çaldılar.

Baskına uğrayan ve çocukları tutuklanan Müeyyid Takatika konuyla ilgili verdiği bilgide, vahşi bir şekilde eve giren işgal güçlerinin evin altını üstüne getirdiklerini, bazı eşyaları kırdıklarını, oğlu Yezin’i (17) gözaltına aldıklarını, evde buldukları 17 bin 400 Şikel, 750 Dinar ve 600 doları da çaldıklarını söyledi. Takatika ayrıca, evinden çıkan işgal askerlerinin evlerine bitişik diğer çocuklarının evlerine baskın yaptıklarını, eski esirlerden olan oğlu Arafat Nizar Takatika’ya saldırıp kolunu kırdıklarını ve oğlunun hastaneye kaldırıldığını belirtti. Takatika, işgal güçlerinin oğluna ait aracın camları kırıp içindeki özel eşyalarını çaldıklarını, kardeşi İyad Maruf (40) , oğlu Muhammed İyad (20), Nihat Maruf (52) ve yeğeni Maruf Nizar’ı (36) tutukladıklarını ve çıkardıkları uzun arbedenin ardından sabah saat beşte bölgeden ayrıldıklarını ifade etti.

  Öldürülen Haham için baskınlar sürüyor

  Üç gün önce 35 yaşındaki bir Haham’ı öldüren direnişçilere ulaşmak için işgal güçlerinin Nablus şehrine yönelik baskıları da sürüyor. Dün gece birkaç koldan şehre giren ve gençlerin taşlı direnişiyle karşılaşan işgal güçleri, şehrin içine doğru ilerleyerek, birçok iş yerinin kamerasına el koydu. Bazı askerlerin de evlerin üstüne çıkıp mevzilendikleri görüldü.

  Nablus’un güneyinde yer alan Tel Cenub beldesine baskın yapan işgal güçleri iş yerini açması için getirdikleri Filistinli genç Musa Reyhan’ı (30) tutukladı. İşgal güçleri işyerindeki kameraya da el koydu.

  El-Halil ve Kalkiliya’da da işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten kaynaklar, El-Halil’in El-Arrub mülteci kampı girişinde toplanan işgal askerlerine molotof atan gençlerin askeri aracın yanmasına neden olduklarını ve bir askerin de hafif yaralandığını ifade etti.

Kaynak: İHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT