1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Devleti İsrail'den Bir Dizi "Üçüncü İntifada" Önlemi!
İşgal Devleti İsrail'den Bir Dizi "Üçüncü İntifada" Önlemi!

İşgal Devleti İsrail'den Bir Dizi "Üçüncü İntifada" Önlemi!

İşgal altındaki Filistin topraklarında son dönemde yaşananlar "Üçüncü İntifada" diye anılırken, İsrail güvenlik kabinesi, "polise istediği zaman Kudüs'teki yolları kapatma yetkisi verilmesi" gibi olağanüstü bir dizi kararlar açıkladı.

A+A-

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Akşam toplanan güvenlik kabinesi terör dalgasına karşı bir dizi ek tedbir alınmasını onayladı." ifadesi kullanıldı.

Buna göre, İsrail polisi "güvenlik mülahazası" ile istediği zaman Kudüs'te yolları kapatabilecek ve istediği alanları kuşatma altına alabilecek. İsrail'e karşı saldırı düzenleyenlerin evlerinin yıkılmasına ek olarak, yıkılan bu evlerin yerine hiçbir şekilde inşaat yapılmasına izin verilmeyecek ve saldırı düzenlediği iddia edilen kişilerin tüm mal varlıklarına el konulacak. Buna ek olarak bu kişilerin Kudüs'te ikamet etmelerine imkân tanıyan "Kudüs kimlikleri" iptal edilerek, Kudüs'te yaşama hakları ellerinden alınacak.

Güvenlik kabinesinin onayladığı kararlardan biri de İsrail polis kuvvetlerinin arttırılması. Bu kapsamda Kudüs'teki toplu taşıma araçlarında 300 ek güvenlik görevlisi görevlendirilecek.

Şehirlerde ve yollarda polise ek olarak askerlerin de görev almasının önü açılırken, Batı Şeria'yı çevreleyen duvar ve tellerin etrafındaki “hassas alanlar”da acil durumlarda askerlerin konuşlandırılabileceği bildirildi.

Ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Batı Şeria'nın el-Halil şehrinin güney bölgesi de dâhil, ayrım duvarının henüz tamamlanmayan kısımlarının bitirilmesi talimatı verdiği açıklandı.

İsrail “güvenlik” kabinesinin son durumla ilgili ek konuları görüşmek üzere bugün öğleden sonra yeniden toplanacağı kaydedildi.

Gerginlik Tırmanıyor

İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre, Kudüs ve Raanana kentlerinde dün Filistinliler tarafından gerçekleştirilen 4 saldırıda 3 İsrailli öldü, 22 kişi yaralandı. Saldırıları düzenlediği ifade edilen Filistinlilerden de biri polis tarafından vurularak katledildi, diğer dördü ise yaralı olarak gözaltına alındı.

Akşam saatlerinde Batı Şeria'nın Beytüllahim şehrinde İsrail askerleri tarafından vurulan bir Filistinli daha yaşamını yitirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT