1. HABERLER

  2. HABER

  3. "İş Kazaları Hemen Bitmez"miş!
İş Kazaları Hemen Bitmezmiş!

"İş Kazaları Hemen Bitmez"miş!

Türkiye’deki korkunç işçi ölümleri bilançosuna devlet yorumu: İş güvenliğinin mayası tuttu, meyveyi bekliyoruz.

06 Ekim 2011 Perşembe 11:56A+A-

İnsanların çalışırken canından ve sağlığından olmamaları konusunda en üst düzeyde sorumlu olan devlet katından çarpıcı açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, işçi ölümlerini değerlendirirken, Türkiye’de iş güvenliği kültürünün maya tuttuğunu ancak meyve vermesi için 5-10 yıl gibi ‘kısa bir süre’ beklemek gerektiğini söyledi.
 

‘Ölümler pıt diye düşmez’

Kasım Özer, Taraf ‘ta “Sessizce Her Gün Ölüyorlar” başlığıyla haberleştirilen, İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi tarafından açıklanan eylül ayında 60 işçinin ölmesiyle ilgili raporu değerlendirdi. Sorularımızı yanıtlayan Özer iş güvenliği konusunda gayretlere rağmen bir arpa boyu yol aldıklarını belirtirken öte yandan geçen ay İstanbul’da yapılan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’ne yüksek katılım olduğuna dikkat çekti. Özer “Açılışımızda 3500 kişi var, teknik oturumlar başladığında 4500 kişi gelmiş. Demek ki bu iş Türkiye’de artık maya tutmuş, kök salmış, meyve vermesini bekliyoruz. Biz meyveye acele ediyoruz. Nedir o meyve? Bir yıldan öbür yıla iş kazaları yüzde 50 pıt diye düşüversin. Düşmüyor. Yavaş yavaş düşüyor (...)Ve hakikaten çam ağaçları önce kök salar sonra yukarı büyürmüş. Bizim iş sağlığı güvenliğimiz de öyle. Ben umut ediyorum ve eminim çok kısa bir süre içinde... 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl olabilir” dedi.

Özer işçi ölümlerinin nedeniyle ilgili olarak ise “İş sağlığı güvenliği kültürünü geliştiremediğimiz farkındalığı artıramadığımız sürece, yeteri kadar yol alamıyoruz” dedi, bu konuda kongreler, eğitimler, reklamlarla dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özer, iş yeri denetimleriyle ilgili sorumuza karşılık “Ne kadar çok müfettiş o kadar kaza önlenir mantığına çok sıcak bakmıyoruz” şeklinde yanıt verdi. Türkiye’de 1 milyon 300 bin işletme bulunduğunu, bunlardan 30 bininin 50 ve üzeri işçi çalıştırdığını, buna karşılık iş denetimi yapan yaklaşık 350 müfettiş olduğunu söyleyen Özer bu bilgileri “Kişi (müfettiş) başına bin işyeri düşer” şeklinde özetledi.

Özer, yeni iş güvenliği yasa tasarısına göre işçi sayısı ne olursa olsun tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almalarının şart koşulacağını, buna göre her işyerine bir uzmanın iş güvenliği riskleriyle ilgili uyarılarda bulunacağını kaydetti.

Özer Almanaya’da iş kazalarından ölümlerin yüzbinde 2 olduğunu Türkiye’de ise bir önceki yıl yüzbinde 8 olan rakamın son verilere göre yüzbinde 10’lara yükseldiğini, hedeflerinin en azından tek basamağa düşmek olduğunu söyledi.

 

Teftiş sırası yüzyılda gelir

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden Aslı Odman kendilerinin sadece gazete haberlerini derleyerek eylül ayında 60 işçi ölümü bilgisine ulaştıklarını, aslında bu sayının daha yüksek olduğunu söyledi. İş güvenliğiyle can güvenliği arasında sıkı bir ilişki olduğunu söyleyen Odman taşeronlaşmanın getirdiği risklere dikkat çekerek “Örneğin, Tuzla’da bir gemi üzerinde 70 taşeron firma çalışıyor. Riski, iş güvenliğini koordine etmeniz mümkün değil” şeklinde konuştu. Odman iş kazalarının kamunun taşerona devrettiği maden sektöründe ciddi şekilde arttığını, özel sektörün iş güvenliğinden tasarruf ederek üretimi artırdığını kaydetti. Ayrıca güvencesiz, esnek çalışma modelleriyle yıllarca aynı işte çalışma durumunun azaldığını bunun da iş kazalarını artırdığını söyleyen Odman teftişlerle ilgili ise“Devlet işvereni rahatsız etmek istemiyor. Müfettiş sayısını düşündüğünde işyerine teftiş sırası yüzyılda bir geliyor” dedi.

Tuğba Tekerek / Taraf

HABERE YORUM KAT