1. HABERLER

  2. HABER

  3. Irkçılar Hedefine Ulaştı, 400 Suriyeli Aile Tahliye Edildi
Irkçılar Hedefine Ulaştı, 400 Suriyeli Aile Tahliye Edildi

Irkçılar Hedefine Ulaştı, 400 Suriyeli Aile Tahliye Edildi

Suriyeli sığınmacıları protesto için üç gündür gösterilerin yapıldığı ve gerginliğin giderek tırmandığı Gaziantep'te, olayların yoğunlaştığı semtlerde kalan ve risk altında olduğu saptanan 400 aile tahliye edildi.

A+A-

Gaziantep Valisi Erdal Ata, ortalama iki bin ailenin tahliye edilerek kamplara gönderilmesine başlandığını söylerken, Ekim ayında da kentte sağlıklı barınma koşullarına sahip olmayan 25 bin ailenin yapımı tamamlanacak İslahiye'deki kampa yerleştirileceğini ifade etti.

Vali Ata'nın yerel idareciler ve güvenlik güçleri ile yapılan toplantının ardından öncelikli olarak olayların çıktığı ve protestoların yoğunlaştığı mahalleler olmak üzere kentin farklı bölgelerinde metruk binalar ile kiraladıkları işyerlerinde barınan Suriyelilerin tahliyesine karar verildi. 

Şanlıurfa'nın Viranşehir ile Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki kamplarda da yer ayrılmasının ardından, Perşembe sabahı polis ile AFAD görevlileri İstasyon Meydanı'nda toplandı.

Öncelikli olarak olayların yaşandığı mahallelere giden ekipler, muhtar ve vatandaşların gösterdiği metruk binalar ile işyerlerinde kalan Suriyelileri tahliye etti. Ekipler ayrıca mahalle sakinlerinin şikâyetçi olduğu aileleri de barındıkları yerlerden alarak minibüslere bindirdi ve İstasyon Meydanı'na götürdü.

İstasyon Meydanı'na getirilen ve nereye gideceklerini bilmeyen Suriyeliler, burada otobüsleri görüp şehir dışına gönderileceklerini anlayınca minibüslerden inmek istedi.

Bazı kadın ve çocuklar gözyaşı dökerek gitmek istemediklerini yetkililere anlatmaya çalıştı. Bu sırada gözyaşı döken küçük çocuklar, polisler tarafından teselli edildi. 

Suriyelilerden evli ve çocuklu olanlar Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine, bekâr olanlar ise Mardin'in Nusaybin ilçesindeki kampa gönderildi.

Gaziantep'te hafta başında ev sahibi Hıdır Çalar, tartışma sırasında çıkan kavgada Suriyeli kiracıları tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Cinayetin duyulmasıyla kentte Suriyelilere karşı protestolar başladı. Cinayete karıştığı iddiasıyla aranan altı şüpheliden dördü yakalandı ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum