Irkçı Wilders PEGIDA Eyleminde

13.04.2015 23:14
Irkçı Wilders PEGIDA Eyleminde
Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Wilders, PEGIDA hareketine destek olmak amacıyla gösterilere katıldı.

İslam ve göçmen karşıtı "Avrupa'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketi gösteri düzenledi. 

Dresden'de 30 bin kişinin katılacağı açıklanan gösteriye yaklaşık 5 bin kişinin katılması PEGIDA hareketinde hayal kırıklığına yol açtı.

PEGIDA hareketine destek olmak amacıyla Dresden'e gelen Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, burada yaptığı konuşmada Avrupa'nın İslamlaşmaması için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

İslam dini ve Kuran-ı Kerim'e yönelik eleştirel ifadeler kullanan Wilders, PEGIDA gösterisine katılanların gerçek vatanseverler olduğunu savundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ''İslam Almanya'ya aittir'' sözünü eleştiren Wilders, bunun öyle olmadığını savunarak, ancak asimile olmuş göçmenlerin Avrupa toplumunda yerinin olduğunu kaydetti.

Avrupa'dan gitmek isteyen göçmenler için ''Bırakın gitsinler ama bir daha da gelmesinler'' diyen Wilders, Schengen'in artık kaldırılmasını istedi.

PEGIDA hareketinin kurucusu Lutz Bachmann da yaptığı konuşmada basını eleştirdi. Basında çıkan ''PEGIDA hareketi sona doğru'' haberlerini eleştiren Bachmann bunun aksini savundu.

PEGIDA karşıtı gösteri

Öte yandan 3 bin kadar anti PEGIDA'cı Geert Wilders'in kente gelmesine tepki gösterdi. PEGIDA'yı eleştiren grup yürüyüş düzenledi. 

Yürüyüşe katılan Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''3 bin kişi ile birlikte bugün Dresden'de ırkçı PEGIDA'ya karşı yürüyüş yaptık. Hollandalı ırkçı Geert Wilders'i Dresden'e konuşmacı olarak davet eden PEGIDA yöneticileri ırkçı yüzlerini artık saklayamazlar. PEGIDA ırkçılarına inat çok kültürlü ve çok dinli ülkemize sahip çıkarak 'İslam Avrupa'nın ve Almanya'nın bir parçasıdır' diye haykıracağız. Bu ülkeyi PEGIDA ve yandaşlarına bırakmayacağız'' dedi.

Wilders'in PEGIDA gösterisine gelerek destek olması Almanya'daki başka siyasilerin de tepkisini çekti. Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Yasmin Fahimi de, "böylece PEGIDA'nın aşırı sağ yönde olduğunun görüldüğünü" ifade etti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim