1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İranlı Kadın Gazeteciye 2 Yıl Hapis ve 50 Kırbaç
İranlı Kadın Gazeteciye 2 Yıl Hapis ve 50 Kırbaç

İranlı Kadın Gazeteciye 2 Yıl Hapis ve 50 Kırbaç

İran’da ‘hükümet karşıtı propaganda’ yaymakla suçlanan kadın gazeteci Marziye Resuli’ye iki yıl hapis ve 50 kere kırbaçlanma cezası verildi.

A+A-

Salı günü Tahran’ın insan hakları ihlalleri ve kötü muameleyle birlikte anılan Evin hapishanesine götürülen Resuli rejim tarafından  yıllardır baskı altında tutuluyordu.

Savunma yok

2009’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra protesto gösterilerine katılmakla suçlanan Resuli, reform yanlısı gazetelerde edebiyat yazılarının yanısıra “Üç Gün Önce” adlı blogunda İran hakkında güncel yazılar kaleme alıyordu.

Ocak 2012’de BBC’nin Farsça servisiyle işbirliği yaptığı öne sürülerek gözaltına alınan Resuli, aylar sonra kefalet karşılığında serbest bırakılmıştı. Savunma yapmak için ağzını bile açmasına izin verilmeyen temyiz duruşması sonrasında hakkında kesinleşen kararı Resuli, polise teslim olmadan önce Twitter üzerinden duyurdu. Yaklaşık bir yıl önce seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuşmalarında sık sık açılım ve özgürleşme konularını işlese de Resuli’yle birlikte soh birkaç ayda üç İranlı gazeteci hapse atıldı. New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verilerine göre İran’da 32 gazeteci demir parmaklıklar ardında.

Milliyet

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT