İranlı Danışman: ABD İle Müzakereye Hazırız

23.10.2012 11:15
İranlı Danışman: ABD İle Müzakereye Hazırız
İran İslami Şura Meclisi Başkanının uluslararası danışmanı, Afganistan için ABD ile müzakereye hazır olduklarını söyledi.

Şeyhul İslam: “İran devleti, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinden sonra ülkede barışın sağlanması için ABD ile müzakere masasına oturmaya hazır.”

İran İslami Şura Meclisi Başkanının uluslararası danışmanı Hüseyin Şeyhul İslam, İran devletinin, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından ülkede barışın sağlanması için ABD ile bire bir görüşemeye hazır olduğunu söyledi.

AA’nın geçtiği habere göre Afganistan'ın Herat vilayetinde düzenlenen ''Uluslararası Dehe-i Tahavvul'' konulu konferansta konuşan Hüseyin Şeyhul İslam, ABD ile sadece Afganistan konusunda görüşebileceklerini belirtti.

Irak’ta Nasıl Olduysa…

Bu görüşmede İran ve başka konuların ele alınmayacağını vurgulayan Şeyhul İslam, “Irak konusunda ABD ile görüşmemiz nasıl olduysa, Afganistan konusunda da öyle olacaktır. ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından, İran onların yerini almayacaktır” dedi.

Şeyhul İslam, Afganistan'da barışın sağlanması için ilk önce tarafların silah bırakması gerektiğini kaydederek, bu konuda komşu ülkelerin desteğinin önemine işaret etti. 

 

 • Yorumlar 6
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim