1. HABERLER

  2. HABER

  3. İran'la TIR Sorununa Geçici Çözüm
İran'la TIR Sorununa Geçici Çözüm

İran'la TIR Sorununa Geçici Çözüm

Bir süredir Türk TIR'larına yakıt satışı yapmayan İran bu uygulamayı bir haftalığına kaldırdı. Gürbulak Sınır Kapısı'nda kilometrelerce kuyruk oluşturan TIR şoförleri komşu ülkeden ucuz yakıt alabilecek.

A+A-

İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Nurani, dolu olması şartıyla Türk TIR'larının depolarını mühürleme işlemini bir hafta süreyle askıya aldıklarını, ancak bunun da sınır kapısındaki yoğunluğu azaltmadığını söyledi.

Nurani, bu nedenle ek depoların mühürlenmesi uygulamasını da bir hafta süreyle kaldırdıklarını açıkladı. Yani Türk TIR'ları depoları boş olarak İran'a girebilecek ve bu ülkeden ucuz yakıt alabilecek.

Nurani, cumartesi günü Türk yetkililerle yapılacak görüşmede bu durumun resmilik kazanacağını söyledi.

20 kilometrelik kuyruk oluştu

İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden 1 Aralık'ta yapılan yazılı açıklamada da İran'a giriş yapmak isteyen Türk plakalı kamyon ve TIR'lardan artık akaryakıt farkı tahsil edilmeyeceği, buna karşılık araçların yakıt depolarının sınırda mühürleneceği, yani İran sınırlarında yakıt satışı yapılmayacağı belirtilmişti.

Bu uygulamanın sadece Türk TIR'larına mahsus olduğu, diğer yabancı ülke tırlarının ise eskiden olduğu gibi İran'a girişlerinde akaryakıt farkı ödemek suretiyle ucuz yakıt alabilecekleri bildirilmişti.

Söz konusu uygulama sebebiyle İran'ın Türk TIR'larına motorin satışı yapmaması, Gürbulak Sınır Kapısı'nda 20 kilometrelik tır kuyruğu oluşturmuştu. 

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyip Niya, 29 Kasım'da İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran arasındaki tır sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği, 'sınırlarda yakıt tanklarının mühürlenmesi' kararıyla çözüme kavuşturulduğunu ve uygulamanın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini kaydetmişti.

AA

HABERE YORUM KAT