1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran’la TIR Kapışması
İran’la TIR Kapışması

İran’la TIR Kapışması

İran ile Türkiye arasındaki geçiş ücretlerindeki restleşmede İran vergi silahını çekti. Daha önce Türk tırlarından geçiş ücreti dışında, litre başına alınan 1 dolarlık akaryakıt vergisi 2 dolara çıktı. Bu da tır başına 1.100 dolar vergi anlamına geliyor.

A+A-

Kaan Zenginli / STAR

Türkiye’nin savaş nedeniyle Irak ve Suriye’nin alternatif yol güzergahı olarak kullandığı İran ile lojistik krizi büyüyor. İran’ın Türk tırlarına uzun zamandır uyguladığı 750 dolarlık geçiş ücretine, Türkiye de geçtiğimiz haftalarda aynı şekilde cevap verdi.

İran da bunun üzerine geçiş fiyatını ikiye katlayarak 1.500 dolara çıkardı. Türk tarafı da bu hamleye aynı şekilde cevap verince, İran bu sefer akaryakıttan litre başına aldığı vergiyi iki katına çıkararak misilleme yaptı. İran, ülkesinden geçen Türk tırlarından daha önce litre başına 1 dolar ücret alıyordu.

Bu da 550 litre depoya sahip bir tır için 550 dolar vergi anlamına geliyordu. Deposu dolu olan bir tır, her İran geçişinde 1.500 dolar geçiş ücretinin yanında bir de 550 dolar vergi vermek zorunda kalıyordu. İran 1 dolarlık vergi rakamını, 2 dolara çıkardı. Dolayısıyla 550 litre depoya sahip bir Türk tırı İran’dan Türkiye’ye geçiş yaptığında 1.100 dolar vergi ödemek zorunda kalacak.

İran’a 50 litre şartı geliyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, yaşanan kriz sebebiyle birçok Türk nakliyecisinin zor durumda kaldığını belirtti. 2013 Kasım ayından bu yana iran ile müzakerelerin devam ettiğini belirten Şener “2014 yılı Şubat ve Nisan aylarında, İranlı yetkililer ile toplantılar yaptık. Geçiş ücreti nedeniyle bizim haklı olduğumuzu kabul ettiler. Ancak bir sonuç alamadık” dedi.

Türk tırlarının İran’dan Türkiye’ye nakliyeyi litre başına 2 dolardan 4.5 lira yaptığını belirten Şener “İran tırları ise 40 kuruşa bu işi yapabiliyorlar” diye konuştu. Geçiş ücretlerine Türkiye’nin karşı misillemede bulunduğunu ancak İran tarafının akaryakıt vergisi kozunu kullandığını belirten Şener “Bizde Ankara ile görüştük. Aynı şekilde İran tırlarından akaryakıt vergisi alınması konusunda taleplerimizi bildirdik. Ayrıca İran tırlarının 50 litreden fazla bir yakıt ile Türkiye’ye girmemesi konusunda çalışmalarımızı hükümete sunduk. Sonuçları bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

14 bin tır yükünü bıraktı 

UND Yönetim Kurulu üyesi Ercan Arslan ise yaşanan durumdan ötürü Lütfabad Sınır Kapısı’nda bin Türk aracının 15 gündür beklemek zorunda kaldığını belirterek “Sadece geçtiğimiz yıl bu sebeple Türki Cumhuriyetlere giden 13 bin 800 Türk aracı yüklerini İran girişinde İran araçlarına devrederek geri dönmek zorunda kaldı.

Türk taşımacısı beklerken aynı süre içinde İran araçları 3-4 kez Türkmenistan’a taşıma yapıp geri dönüyorlar. Biz taşımacılar olarak, bugüne kadar İran tarafında eşi benzeri görülmemiş birçok haksızlıkla mücadele ettik” dedi. 

HABERE YORUM KAT