1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'la Nükleer Müzakereler Uzatıldı
İran'la Nükleer Müzakereler Uzatıldı

İran'la Nükleer Müzakereler Uzatıldı

İran ile P5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 24 Kasım 2014 tarihine kadar uzatılması kararlaştırıldı. Ortak açıklamada taraflar arasında "çok ciddi farklılıklar" olduğu belirtildi.

A+A-

2 Temmuz'da Viyana'da başlayan müzakerelerin altıncı turu akşam saatlerinde sona erdi. Tahran yönetimi ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında 17 gündür devam eden görüşmelerden, müzakerelerin 4 ay daha uzatılması kararı çıktı.

İran, nükleer programı nedeniyle dondurulmuş olan 2,8 milyar dolarını dilimler halinde kullanabilecek.

‘Çok ciddi farklılıklar bulunmakta’

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, görüşmelerin ardından ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, 24 Kasım 2013 tarihinde Cenevre'de varılan geçici anlaşma kapsamında yoğun görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi. “Bazı konularda somut ilerlemeler kaydederken ve kapsamlı eylem planı metnini oluşturmak için çalışırken, daha fazla zaman ve çaba gerektiren bazı ana konularda halen çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.Bir sonraki müzakerelerin önümüzdeki haftalarda yeniden gerçekleştirilecek. Ortak eylem planı çerçevesinde bir anlaşmaya ulaşmak için farklı bir formatta yeniden bir araya gelinecek.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, tarafların 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşması öngörülüyordu.

Nükleer programının barışçıl olduğunu savunan İran, kendilerine uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

P5+1 ülkeleri ise İran'ın nükleer silah üretme kapasitesini sınırlandırmak istiyor.

Anlaşma sağlanırsa İran bu faaliyetleri kısıtlı miktarda ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gözetiminde yapacak.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT