1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'ın 'İsrail Yorumuna' Suriye Muhalefetinden Tepki
İran'ın 'İsrail Yorumuna' Suriye Muhalefetinden Tepki

İran'ın 'İsrail Yorumuna' Suriye Muhalefetinden Tepki

Suriye muhalif koalisyonu, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan'ın, "Suriye rejimi IŞİD eliyle değiştirilirse, İsrail'in bile güvenliği kalmaz' sözlerine tepki gösterdi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Nura Emir, yaptığı yazılı açıklamada ‘İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan'ın İsrail güvenliğine ilişkin açıklamaları, Beşşar Esed rejimi ile İran devletinin gerçek yüzünü ortaya çıkardı; İran ve Esed'in, İsrail işgali karşısında direnişe (Filistin) destek verdiği iddialarını çürüttü’ dedi.

İran merkezli Farda News haber ajansında yer alan habere göre, Hüseyin Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen "Irak ve IŞİD'e Karşı Uluslararası İttifak" konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, ‘IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Suriye'deki yönetimi ve rejimi IŞİD eliyle değiştirmek isterlerse, bunun sonucunda İsrail'in dahi güvenliği kalmayacaktır’ ifadelerini kullanmıştı.

Abdullahiyan, Esed'in devrilmesine İran'ın izin vermeyeceğini belirterek, şunları söylemişti: ‘ABD, IŞİD'e saldırmadan önce İran'a, Beşşar Esed Hükümeti'nin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye'nin milli egemenliğine karşı yapılacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişim kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda Türkiye'yi uyardık.’

İran yönetimi, üç yıldan uzun süredir devam eden iç savaşta Esed rejiminin bölgedeki en büyük destekçisi konumunda.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum