İran'ın Dış Politikasına Öz Eleştiri

21.04.2016 18:57
İran'ın Dış Politikasına Öz Eleştiri
Dr. Ali Bigdeli, İİT zirvesinin sonuç bildirisinin İran'ın dış politikasını değiştirmesi konusunda bir uyarı olduğunu söyledi.

İran'daki Beheşti Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Bigdeli, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin sonuç bildirisinin İran'ın dış politikasını değiştirmesi konusunda bir uyarı olduğunu söyledi.

İran'dan yayın yapan "roozannews.ir" haber sitesine konuşan Bigdeli, "İstanbul, bölge ve uluslararası alanda doğru pozisyon almadığımız konusunda bir sinyaldi. Yani dış siyaset stratejimizde bir değişiklik yapmalıyız. Çünkü bu zamana kadar takip ettiğimiz dış politika olumlu sonuç vermedi" dedi.

Bigdeli, Tahran yönetiminin geçen yıl imzalanan nükleer anlaşmadan sonuç almak istiyorsa bölgedeki stratejisinde değişikliğe gitmesi gerektiğini belirtti.

Nükleer anlaşmada uygulama sorunu

İran'ın Avrupa ülkeleriyle sorunu yokken ABD'nin bankacılık alanında sınırlama getirmesiyle Avrupalıların da İran'a gelmeye cesaret edemediğini söyleyen Bigdeli, nükleer anlaşmaya rağmen ekonomik yaptırımların devam etmesiyle ilgili şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği'nin (AB) İran-ABD arasına girecek gücü yok. Bunu yapmaz. ABD, Avrupa bankalarını İran'la gizlice çalışmaları nedeniyle bir kaç kez milyarlarca dolarla cezalandırdı. Bundan sonra Avrupa böyle bir işe kalkışmayacaktır. ABD'nin, AB ülkelerindeki en büyük şirketlerde ortaklıkları var. Amerikalıların AB bankalarında hatırı sayılır payları var. AB, yalnız başına ABD ile mücadele etme gücüne sahip değil."

AA

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim