İran'dan Nükleer Müzakere Yeri Açıklaması

09.04.2012 13:39
İrandan Nükleer Müzakere Yeri Açıklaması
Tahran yönetiminden nükleer müzakerelerin yeri ile ilgili açıklama geldi.

 İran Yüksek Milli Güvenlik Konseyi, nükleer görüşmelerin ilk turunun İstanbul'da, ikinci turunun Bağdat'ta yapılacağını açıkladı. Tahran yönetimi, görüşmeler için ön şart kabul etmeyeceğini de duyurdu.

İran Press Televizyonu, Yüksek Milli Güvenlik Konseyi'nin, Tahran yönetimi ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'dan oluşan 6'larla görüşmelerin, iki turda yapılacağı yolundaki açıklamasına yer verdi.

Konsey, 14 Nisan'da yapılacak görüşmelerin ilk turunun İstanbul'da, ikinci turunun Bağdat'ta yapılacağını duyurdu. Batılı ülkeler açıklama konusunda henüz bir yorum yapmadı.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, yeni tur görüşmelerde iki tarafın da kazançlı çıkacağını umduğunu söyledi.

Salihi, 6'ların, nükleer görüşmeler öncesinde ön şart koşması halinde, bunun anlamsız olacağını ve kabul etmeyeceklerini belirtti.

İran'ın nükleer programı konusunda iki tarafın farklı görüşleri olduğunu dile getiren Salihi, "Ancak ortak bir zeminde buluşmak zorundayız" dedi.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim