İran'dan Esed'e PKK İle Ittifak Baskısı

23.06.2015 03:00
İran'dan Esed'e PKK İle Ittifak Baskısı
Wikileaks belgelerine göre İran'ın Esed'den PKK ile stratejik ittifak kurmasını istediğine dair yazışmalar yer alıyor.

Wikileaks tarafından sızdırılan belgelerde, Suriye rejimini destekleyen bazı ülkelerin Türkiye'ye karşı PKK ile ittifak yapması için Devlet Başkanı Beşşar Esed'i cesaretlendirdiği iddia edildi. Belgelerin birinde Suudi istihbaratının hükümet üyelerine gönderdiği bir bilgilendirme mektubuna yer verildi. Bu mektupta İran başta olmak üzere Suriye rejimini destekleyen ülkelerin Esed'i sınırda ihtilaflı olduğu Türkiye'ye karşı PKK ile ittifaka gitme konusunda baskı yapacağının öğrenildiği belirtiliyor.

Ayrıca Suriye rejiminin hayati tehlikeye girmesi halinde bu ittifakın daha ileri boyutlara taşınmasının düşünüldüğü iddia ediliyor. Başka bir belgede ise bu baskının ardından Suriye hükümetinin PKK ile görüştüğü ve Suriye'nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturulması fikrine karşı yakın bir işbirliği önerdiği öne sürülüyor.

500 bin yeni belge daha yayınlanacak

Habertürk'te yer alan habere göre, stratejik ilişkileri nedeniyle İran yönetiminin Esed rejiminden vazgeçmeyeceğine dair bazı yazışmalar da bu 70 bin belgenin arasında bulunuyor. Wikileaks'ingeçen cuma günü yayınladığı belgeler Suudi Arabistan hükümetinin Ortadoğu politikasına dair ciddi iddialar içeriyor. Wikileaks 500 bin yeni belgenin daha yayınlanacağını açıklamıştı.

Barzani ABD'ye Maliki baskısı

Wikileaks tarafından yayınlanan belgelerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin ABD yönetimini 2012 yılında dönemin Irak Başbakanı Nuri el-Maliki hakkında uyardığı ortaya çıktı. Belgelerde Barzani'nin Maliki'nin halklar arasında ayrımcılık yapan tutumuna karşı ABD'yi uyardığı ve Bağdat hükümetine teslim edilmesi planlanan F-16 savaş uçaklarının teslimatından vazgeçilmesini istediği yer aldı.

Habertürk

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim