1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İran'dan Esed'e 1 Milyar Dolar Destek Daha
İran'dan Esed'e 1 Milyar Dolar Destek Daha

İran'dan Esed'e 1 Milyar Dolar Destek Daha

Esed rejimini, askerî ve finansal yönden sürekli destekleyen İran yönetimi, 1 milyar dolar değerinde bir destek daha sağlıyor. Kredi paketi Esed parlamentosu tarafından onaylandı.

A+A-

Suriye rejimi devlet medyası tarafından, Suriye Parlamentosu’nun salı günü, İran ile 1 milyar dolar değerindeki yeni kredi anlaşmasını onayladığını duyurdu.

Suriye’de 2011 yılında başlayan olaylardan beri bu Tahran’ın Şam’daki Esed rejimine verdiği 3. resmî kredi paketi.

Rejim resmî ajansı Sana tarafından aktarılan bilgilere göre, Suriye Meclisi, salı günü 1 milyar dolar değerindeki yeni kredi paketini onayladı. Bu 19 Mayıs’ta Şam’da Suriye Merkez Bankası ve İran Export Development Bankası tarafından imzalanan anlaşmanın bir parçası olarak gerçekleşiyor.

Kredinin önemli ticarî ürünlerde ve dış projelerin korunmasında kullanılacağı belirtildi, ancak daha fazla detay verilmedi.

İran, Esed Rejimi’nin bölgedeki en büyük müttefiki ve sürekli askerî ve finansal destek sağlayıcısı.

2013 yılında, Tahran Şam’a iki başlık altında, petrol satışına bağlı olarak toplamda 4.6 milyar dolar değerinde kredi sağladı.

Tüm ülkelerin Suriye muhalefetine, insanî yardım başlığı altında yaptığı yardım miktarı 1 milyar dolar civarındayken, İran, Esed rejimine yılda 15 milyar dolar açık veya örtülü şekilde destek sağlıyor.

Kaynak: İnca News

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum