İran'dan Esed Yönetimine Destek

13.04.2011 10:22
İrandan Esed Yönetimine Destek
İran Suriye'deki ayaklanmayı "fitne" olarak görüyor... İran Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki gösterileri 'yapay' ve 'azınlık' hareketleri olarak tanımladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest Suriye'deki halk hareketini "fitne ve kargaşa" olarak nitelendirerek olayların arkasında yabancı güçlerin tahrikinin bulunduğunu ileri sürdü.

Mehr Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan sözcü "Suriye'de halkın öldürülmesine yönelik tepkiniz nedir?" sorusuna "Halka karşı şiddet kullanılmasını doğru görmüyoruz. Ancak eğer bir grup bir ülkede ayaklanma ve kargaşa çıkarmaya kalkar ve yabancıların desteğiyle emniyeti bozmaya çalışırsa devletin güvenliği sağlamak için tedbir almaya hakkı vardır." şeklinde konuştu.

Mihmanpereset "Suriye'de şu ana kadar kaç kişinin öldürüldüğü konusunda bir fikriniz var mı?" şeklindeki soruya ise "Bir rakam bilmiyorum ancak Amerika'nın Irak ya da Afganistan'da öldürdüğünden çok daha az olduğunu biliyorum" diyerek ilginç bir yanıt verdi.

Mihmanperest Suriye'deki olayları küçük bir azınlık grubunun çıkardığını ve bunu abartmanın doğru olmadığını da sözlerine ekledi. Bilindiği gibi İran ülke içindeki muhalefet hareketini de "fitne" olarak nitelendiriyor. İran Suriye dışındaki diğer Orta Doğu ülkelerindeki halk hareketlerini İslami Uyanış olarak nitelendirirken Suriye konusunu istisna olarak gördüğünü belirtiyor.

Daha önce de İran'ın Suriye Büyükelçisi bu ülkede yaşananları "fitne" olarak değerlendirmiş Suriye hükümetinin güvenliği sağlamaya yönelik çabalarının yanında olduklarını belirtmişti. Bu açıklama İran devletinin Suriye'deki olaylara yönelik en üst düzey resmi açıklaması olarak kaydedildi.

Haber: Uygar Altan / Dünya Bülteni

 • Yorumlar 6
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim