İran'dan Esed Hakkında Beklenmedik İtiraf

25.11.2014 23:32
İran'dan Esed Hakkında Beklenmedik İtiraf
Muhammed Ali Sobhani, “Gösterilerin en başında Suriye devleti, halkı teskin edecek adımlar atsaydı olaylar bu noktaya gelmezdi" dedi.

Esed rejiminin en büyük destekçisi İran'ın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Ali Sobhani, “Gösterilerin en başında Suriye devleti, halkı teskin edecek adımlar atsaydı olaylar bu noktaya gelmezdi" dedi.

Sobhani, Namehnews'e yaptığı açıklamada "Suriye’de göstericiler önce silahsızdı, rejimin aşırı güç kullanımı sonucu silahlandılar" dedi.

Sobhani şu ifadeleri kullandı:

"Halk başlangıçta haklı taleplerini barışçıl şekilde gösterilerle talep etti ancak Esed yönetimi, bu talepleri aşırı güç kullanarak bastırmaya çalıştı ve daha sonra silahlı gruplar ortaya çıktı. 'Gösterileri bastırmasaydık olaylar daha farklı noktalara gelecekti' diyorlar. Ben bu görüşü paylaşmıyorum. Olaylar Suriye’de bu kadar kontrolden çıkmamalıydı. Gösterilerin en başında Suriye devleti halkı teskin edecek adımlar atsaydı, olaylar bu noktaya gelmezdi".

İran yönetimi üç yıldan uzun süredir devam eden iç savaşta Esed rejiminin bölgedeki en büyük destekçisi konumunda.

Ülkedeki iç savaşta şu ana kadar 200 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan sığınmacı durumuna düştü.

Muhammed Ali Sobhani, eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde, 1997-2005 yılları arasında önce İran'ın Amman Büyükelçiliği sonra ise Beyrut Büyükelçiliği görevlerini yürütmüştü. Sobhani, Hasan Ruhani'nin 2003'te Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Etiketler: ,
 • Yorumlar 5
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim