1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran’dan Ankara’ya Tehdit Gibi Açıklama
İran’dan Ankara’ya Tehdit Gibi Açıklama

İran’dan Ankara’ya Tehdit Gibi Açıklama

İranlı yetkiliye göre Türkiye, Mısır'daki Müslüman Kardeşler grubunu desteklemeye devam ederse krizle karşılaşacak!

A+A-

İran Meclisi Dış Politika Komisyonu sözcüsü, Türkiye'nin Mısır'daki Müslüman Kardeşler grubunu desteklemeye devam etmesi durumunda krizle karşılaşacağını ileri sürdü.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Türkiye hükümetinin Mısır'daki Müslüman Kardeşler ile olan ortak yönlerinden dolayı hala bu grup ve Muhammed Mursi'yi desteklediğini ve bunun Türkiye'yi buhrana sokacağını öne sürdü.

DHA'nın geçtiği habere göre başkent Tahran'da bir basın toplantısında konuşan Nakavi Hüseyni, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin Ankara'ya yaptığı günübirlik ziyaretinin ardından Salihi ve komisyon üyelerin görüştüğünü; Türkiye, Mısır ve bölgedeki diğer gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunulduğunu bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİ DAYATMIYORLARMIŞ!

Nakavi Hüseyni, "Türkiye, hala Mursi'yi destekliyor ve iktidara geri dönmesini istiyor. Gerçi bizim dışişleri bakanı Ankara'daki temasları kapsamında Türk yetkililerinden Mısır halkının isteklerinin dikkatte alınmasını istedi. Ancak buna rağmen Ankara'nın Mursi desteği devam ediyor ve bu desteğin artması durumunda Türk hükümeti krizle karşılaşacaktır. İran, diyalog ve müzakereyle görüşlerini belirtiyor fakat bunun Türkiye'ye dayatılması söz konusu değil" diye konuştu.

Nakavi Hüseyni, bu açıklamarıyla böylece Salihi'nin Türkiye'de yaptığı "Mısır halkının istekleri dikkate alınmalı" açıklamasını da tefsir etmiş oldu. Kast edilen Mısır halkı, Tahrir'de toplanıp darbe çağrısında bulunan laik, liberal, Mübarek rejimi yanlısı tüm gruplarmış demek!

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum