1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'dan ABD'li Fast Food Zincirlerine İzin
İran'dan ABD'li Fast Food Zincirlerine İzin

İran'dan ABD'li Fast Food Zincirlerine İzin

İran'ın, Amerikan fast food zincirlerine nükleer anlaşmadan önce ülkede çalışma izni verdiği ortaya çıktı.

A+A-

Nükleer anlaşmadan sonra Batı'yla ticari ilişkilerini sıkılaştıran İran'ın, Amerikan fast food zincirlerine anlaşma imzalanmadan önce ülkede faaliyet izni verdiği bildirildi. Ülkedeki Tasnim haber ajansı tarafından yayımlanan resmi gazetedeki belgelerde, İran hükümetinin Kentucky Fried Chicken'a (KFC) 10 Mayıs'ta "İranlı Helal KFC" adıyla şube açabilme izni verdiği görüldü.

İran'ın, geçen yıl aralık ayında yine resmi gazetede yayımlanan belgeyle, bir diğer Amerikan fast food zinciri Burger King'e de ülkede bulunabilecek şirketler listesinde yer verdiği belirtildi.

İran, 1979'daki devrimden bu yana "Batı kültürü ihraç eden şirketlerin" ülkede yer almasına izin vermiyordu. Devrimden 36 yıl sonra verilen bu izinlere rağmen iki şirketin de İran'da şubesi yok.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 14 Temmuz'da imzalanan nükleer anlaşmayla birlikte Batılı ülkelerdeki büyük şirketlerin temsilcileri yaptırımların kaldırılmasından pazar araştırmaları için ülkeye sık sık ziyaretler yapıyor.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve muhafazakâr kesimler Avrupalı şirketlerin İran'da olmasına karşı olmasa da ABD'li şirketlerin ülkede bulunmasını bir tehdit olarak algılıyor.

Hamaney, 17 Ağustos'ta yaptığı bir konuşmada, nükleer anlaşmayla yaptırımların kaldırılmasının ardından Amerikan şirketlerinin İran pazarına girerek ülkeye nüfuz edeceği uyarısı yaptı ve anlaşma gerçekleşse bile İran'ı bu durumdan koruyacaklarını söyledi.

Devrim Muhafızları komutanlarından Muhammed Rıza Nakdi de bir konuşmasında bu konuya dikkat çekerek, "Biz onların İran'a Boeing teknolojisini getireceklerini düşünüyorduk ancak onlar Mc Donalds'ı getirmek istiyor" dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT