İran'daki Nükleer Suikastta MOSSAD İzi

04.12.2010 12:43
İrandaki Nükleer Suikastta MOSSAD İzi
TIME dergisi, 'operasyon hakkında bilgi sahibi istihbaratçılar'a dayandırdığı haberinde suikastin arkasında MOSSAD'ın olduğunu duyurdu.

İran'da iki nükleer fizikçiye yönelik suikast girişiminin arkasında, İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD'ın bulunduğu öne sürüldü.

Time dergisi, İran'ın önde gelen nükleer uzmanlarından Mecid Şehriyari'nin ölümüne, diğer bilim adamı  Feridun Abbasi'nin yaralanmasına yol açan saldırıların MOSSAD'ın izini taşıdığını kaydetti.

Haberi "operasyon hakkında bilgisi olan Batılı istihbarat uzmanlarına" dayandıran Time, MOSSAD'ın daha önce de yabancı ülkelerde birçok benzer operasyonlar düzenlediğini belirterek, "Tipik olarak keşifle görevli ajanlar, aylarca hedefi izleyerek zayıf noktalarını ve kaçış imkânlarını tespit eder. Ajanların çoğu, patlayıcının infilak ettiği sırada zaten ülkeden çıkmış olur." ifadesini kullandı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINDA

İran istihbaratı ise saldırılarla ilgisi olduğu düşünülen bir grup şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. İstihbarat Bakanı Haydar Müslehi, saldırıyla ilgisi olduğunu tespit ettikleri bazı kişileri sorgulamaya başladıklarını belirtti. Bakan Müslehi, gözaltına alınanların kimliklerini ve kaç kişi olduklarını ise açıklamadı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim