1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. 'İran'daki Ahvaz Arapları Zulüm Altında Yaşıyor'
'İran'daki Ahvaz Arapları Zulüm Altında Yaşıyor'

'İran'daki Ahvaz Arapları Zulüm Altında Yaşıyor'

Lübnan Araştırma ve Danışma Merkezi Müdürü Katab, İran'ın Ahvaz bölgesindeki Arapların zulüm ve baskı altında yaşadığını söyledi.

A+A-

Lübnan Araştırma ve Danışma Merkezi tarafından, İran'ın Ahvaz bölgesinde yaşayan Arapların maruz kaldığı baskıların ele alındığı "Ahvaz Konferansı" düzenlendi.

Konferansta, Ahvaz bölgesinde yaşayan halka yönelik işlenen suçlar ve bölgedeki insani durumu incelemek üzere uluslararası gözlemci komitesi gönderilmesi çağrısında bulunuldu.

"Bölgedeki olaylar gizleniyor"

Lübnan Araştırma ve Danışma Merkezi Müdürü Hasan Katab, etkinlikte yaptığı konuşmada, bölgede yaşanan olayların gizlendiğini belirterek, "Ahvaz bölgesindeki Araplar zulüm ve baskı altında yaşıyor. Mal varlıklarına el konuluyor, yaşanan olaylar gizleniyor" dedi.

İran yönetiminin Ahvaz'ı işgal ettiğini savunan Katab, bölgede Araplara yönelik haksızlığın son bulmasını istediklerini, fitneyi sona erdirmek için Arap dayanışmasının önemli olduğunu söyledi.

"İdam, tutuklama ve işkencelere maruz kalıyorlar"

Uluslararası hukuk uzmanı avukat Tarık Şendeb ise Ahvaz'daki Arapların sadece Arap oldukları ve Ehli Beyt ile sahabeler arasında ayrım yapmadıkları için idama, keyfi tutuklamalara ve hapishanelerde işkencelere tabi tutulduğunu kaydetti.

Lübnanlı hatip Şeyh Bilal Meczub da "Osmanlı'nın ardından gelen İngiltere sömürgesinin, Filistin'i Yahudilere, Ahvaz'ı ise İran'a teslim ettiğine işaret ederek, "İran Ahvaz'ın demografik yapısını değiştirmeye, Suriye'nin birçok bölgesinde yaptığı gibi burada da Arapların sayısını azaltmaya çalışıyor" diye konuştu.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT