İran'da 'Usulsüz Burs' Soruşturması Büyüyor

27.08.2014 23:20
İran'da 'Usulsüz Burs' Soruşturması Büyüyor
İran meclisi, Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Rıza Ferecidana'nın azledilmesiyle ilgili olduğu iddia edilen "usulsüz burs" iddialarını soruşturacak.

Fars Haber Ajansı'na konuşan İslami Şura Meclisi Araştırma ve Eğitim Komisyonu üyelerinden Kasım Caferi, hukuksuz şekilde verildiği iddia edilen bursları soruşturacak komitenin oluşturulduğunu bildirdi. Caferi, iddiaları soruşturacak komite üyelerinin komisyonda yapılan oylama sonucu belirlendiğini söyledi.

Oluşturulan komite ve meclisin, hukuksuzluk tespit edilmesi halinde usulsüz burs verilen kişilerin ve bu bursları sağlayanların hesap vermesi konusunda hassas olduğunu dile getiren Caferi, "Komitenin yapacağı ilk toplantı ile yol haritamızı çizeceğiz. Bizim için önemli olan gerçeğin ortaya çıkmasıdır" diye konuştu.

Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Rıza Ferecidana, "yönetim şeklinin ülkeyi tehlikeye soktuğu" gerekçesiyle geçen hafta İran meclisi tarafından bakanlıktan azledilmişti.

İranlı bazı milletvekilleri, Ferecidana'nın azledilmesinin asıl sebebinin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hükümeti döneminde bakanlık bünyesinde usulsüz olarak 3 bin kişiye verilen yurt dışı bursları hakkındaki bilgileri ifşa etmesi ihtimalinin yol açtığı korku olduğunu iddia ediyor. (AA)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim