1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da Seçim Fetvaları: Oy Kullanmak Farz-ı Ayn
İran'da Seçim Fetvaları: Oy Kullanmak Farz-ı Ayn

İran'da Seçim Fetvaları: Oy Kullanmak Farz-ı Ayn

İran'ın dini lideri Hamaney, 26 Şubatta düzenlenecek seçimler öncesi, "oy kullanmanın farz-ı ayn, sandığa boş oy pusulası atmak haram olduğu" yönünde fetva yayımladı.

A+A-

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, seçimlerde oy kullanmanın her seçmene farz olduğu fetvasını yayımladı.

Hamaney'in enformasyon ofisine ait internet sitesinde 26 Şubat'ta düzenlenecek seçimlerle ilgili yeni fetvalar yayımlandı.

"İran devletinde seçimlerde oy kullanmak farz, kullanmamak haram mı?" sorusuna Hamaney, "Seçimlere katılma şartlarına haiz kişilerin oy kullanması şer'i, İslami ve ilahi bir görevdir" cevabı verdi.

Diğer bir fetvada, "oy kullanmanın farz-ı ayn (herkesin yerine getirmesi gereken farz) olduğu" belirtilirken, "Kadının, kocasının izni olmaksızın oy vermek için evden ayrılması caiz midir?" sorusunu Hamaney, "Kadının oy vermesi kocasının iznine tabi değildir" şeklinde cevapladı.

Hamaney, adayları tanımak için arkalarından konuşmanın hükmüyle ilgili soruya "Seçimler çerçevesinde tanımak maksadıyla adayların arkalarından konuşmak haram değildir" fetvasını verdi.

Bir başka fetvada ise Hamaney, "Sandığa boş oy pusulası atılmasının İran rejimini zayıflatması durumunda haram olduğunu" belirtti.

İran'da 26 Şubat'ta İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimleri düzenlenecek.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum