"İran'da Kadınlar Cumhurbaşkanı Olamaz"

16.05.2013 19:01
İranda Kadınlar Cumhurbaşkanı Olamaz
İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, kadınların cumhurbaşkanı olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar alevlendi.

Ülkedeki Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi, "İran'da kadınlar Cumhurbaşkanı adayı olamazlar" diyerek, seçimlerinde yarışmak için aday adayı olan 30 kadının durumuyla ilgili açıklama yaptı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e göre Yezdi, "Kanun, kadınların İran'ın seçilmiş en yüksek makamında bulunmalarına izin vermiyor" dedi.

Ülkede kadınlar seçimle meclise girip, "kanun yapıcı" olarak görev yapabiliyorlar.

Yezdi'nin açıklamasından önce de İran Anayasası'nda yer alan ve sadece erkek cumhurbaşkanını ifade eden bir kelimeden dolayı, kadın cumhurbaşkanı adaylarının seçilmesine "neredeyse imkansız" gözüyle bakılıyordu.

Yezdi'nin de üyesi olduğu Anayasayı Koruyucular Konseyi, seçime katılacak nihai adaylar listesini 21 Mayıs'ta açıklayacak. 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için 30'u kadın, 686 kişi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

İran Anayasası'na göre, cumhurbaşkanı adayları, "İran kökenli, İran vatandaşı, Şii-Müslüman, İran İslam Devrimi'nin esaslarına sıkı sıkıya bağlı, idareci özelliklerine sahip, sabıkası olmayan, güvenilir, dindar, siyaset tecrübesi olan" kişilerden seçilebilir.

AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim