1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da Gösteriler Yasağa Rağmen Sürüyor
İranda Gösteriler Yasağa Rağmen Sürüyor

İran'da Gösteriler Yasağa Rağmen Sürüyor

İran devlet televizyonu Tahran'da hükümet yanlıları ile muhalifler arasında çatışmalar çıktığını duyurdu. Polisin havaya ateş açtığı bildirildi.

16 Şubat 2011 Çarşamba 11:33A+A-

TRT Haber'e göre göstericilerle polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı, Tahran'da gerginliğin sürdüğü bildiriliyor.

Çatışmanın önceki gün düzenlenen gösteriler sırasında hayatını kaybeden muhalif eylemci Sane Zaleh'in cenaze törenine katılan muhaliflerle hükümet yanlıları arasında yaşandığı kaydediliyor.

Tahran'da önceki gün muhalefet gösterisinde vurularak öldürülen öğrenci konusunda taraflar birbirini suçluyor.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, sokağa inen gösterilere açıktan destek veriyor. ABD Başkanı Obama, İran yönetiminin bir yandan Mısır'daki halk hareketine destek verirken diğer yandan kendi muhaliflerini sert bir şekilde bastırmasını eleştirmişti.

Kerrubi: "Bedel Ödemeye Hazırım!"

İran'da önceki gün düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerin ardından dün meclisteki bazı milletvekillerin 'asılmaları' çağrısı yaptığı muhalefet liderlerinden Mehdi Kerrubi, ülkede demokratik değişim için bedel ödemeye hazır olduğunu bildirdi.

Kerrubi, internet sitesinde (sahamnews.net) yayınladığı açıklamada, İran'da sosyal ve siyasi değişimi sağlamak için "bedel ödemeye" hazır olduğunu kaydetti.

Tahran'daki hükümet karşıtı gösterilerin ertesinde dün muhafazakar milletvekilleri mecliste, muhalefet liderleri Kerrubi ile Mir Hüsayin Musavi ve Muhammed Hatemi'nin yargılanması ve "asılması" çağrısında bulunmuştu.

Meclisteki 290 milletvekilinin 223'ünün imzaladığı ve oturumda okunan mektupta, "İnsanların sabrının taştığı ve herkesin Musavi ile Kerrubi'ye en ağır cezanın verilmesini istediği" iddia edilmişti.

Muhalefet liderlerinin günlerdir evlerinde fiilen gözetim altında tutulduğu ve telefonlarının kesik olduğu haber veriliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum