1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran’da ‘Farinaz’ İsyanı
İran’da ‘Farinaz’ İsyanı

İran’da ‘Farinaz’ İsyanı

İran’ın kuzeybatısında Kürt nüfusun yaşadığı Mahabad kentinde, bir kadının güvenlik görevlilerinin tecavüzden kurtulmak için kendisini otelin dördüncü katından atıp yaşamını yitirdiği iddiası üzerine protesto gösterileri ve çatışma çıktı.

A+A-

İran'da Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Mahabad kentindeki gösteriler üzerine İran'dan resmi açıklama geldi. Mahabad Valisi Cafer Ketani'nin resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamaya göre, tecavüz sanığı iddia edildiği gibi resmi bir kurumun çalışanı değil, otel çalışanlarından. 

Batı Azerbaycan eyaletinde Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Mahabad kentindeki gösteriler, 26 yaşındaki Farinaz Hoşravani’nin, bir otelde İran güvenlik güçleri mensupları tarafından tecavüz ve saldırıya uğradığı sırada kurtulmak amacıyla dördüncü kattan aşağı atlayıp hayatını kaybettiği iddiası üzerine başlamıştı. Göstericiler olayın gerçekleştiği Tara Otel’i ateşe vermişti. Güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine kentte çatışmalar başlamıştı. Kentte çıkan olaylarla ilgili fotoğraflar sosyal medyaya düştü.

Mahabad Valisi Cafer Ketani, resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, olay hakkında incelemenin sürdüğünü, tüm delillerin ve telefon kayıtlarının toplandığını söyledi.

Kesin bir bilgiye ulaşılmadan dosyaya ilişkin ayrıntı verilemeyeceğini belirten Ketani, “Sanık yakalandı ve soruşturma tamamlanıncaya kadar gözaltında tutulacak. Sanık, basında iddia edildiği gibi herhangi bir resmi kurum mensubu değil, otel çalışanlarındandır” sözleriyle tecavüz girişimi iddialarını doğruladı.

Al Jazeera'ye konuşan İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Dış İlişkiler sorumlusu Muhammed Salih, rejim güçlerinin Kürt kentlerinde yoğun güvenlik önlemleri aldığını söyledi. Salih'e göre, Mahabad'da cuma günü yapılan gösterilerde 15 kişi yaralandı ve onlarca kişi gözaltına alındı. Salih ayrıca Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde internetin kesildiğini ve kentlere giriş çıkışların kontrol altına alındığını ifade etti.

Tam olarak sayı bilinemese de, nüfusu 79 milyon olan İran’da yaşayan Kürt sayısının 10 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum