1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran’da Ayaklanmalar Büyüyor
İran’da Ayaklanmalar Büyüyor

İran’da Ayaklanmalar Büyüyor

İran’ın Ahvaz kentinde başlayan, daha sonra Belucistan, Tebriz ve Mahabad’a yayılan halk ayaklanmaları giderek büyüyor. Şu ana kadar olaylarda 40 kişinin öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

A+A-

Erem Şentürk / Diriliş Postası

İran’da geçen ay bir futbol maçı sonrası güvenlik güçlerince öldürülen küçük yaştaki Yasir Eşlibawi’nin cenazesi sırasında devrim muhafızlarının, İran karşıtı sloganları atılması üzerine göstericilere ateş açmasıyla başlayan olaylar gittikçe büyüyor.

İran’ın batısında bulunan Arap, Türkmen ve Tacik kökenli halkın yaşadığı Ahvaz kentinde başlayan ve civar kasabalara kadar yayılan olayları, bastırmak için bir süredir İran devrim muhafızları belirli aralıklarla bölgeye baskın düzenleyerek gösterilere katılanları gözaltına almaya başladı. İran ordusunun da katıldığı gösterileri bastırma operasyonlarından sonra silahlı direnişe başlayan Ahvazlılar, geçtiğimiz günlerde İran devrim muhafızlarına ait 7 aracı havaya uçurdu.

Ahvaz’dan sonra, Belucistan’da da gösterilerin başlaması üzerine İran ordusu bölgeye büyük çaplı askeri birlikler gönderdi. Bunun üzerine sokak olayları silahlı çatışmalara dönüştü. Belucistan’ın ardından Tebriz’de de gösterilerin başlaması üzerine ayaklanmalar İran’ın güneybatısında içerilere doğru yayılmaya başladı.

İran’da Kürt nüfusun ağırlıkta olduğu bölgelerden biri olan Mahabad’da ise Tara Oteli’nde İran istihbaratı SAVAK çalışanlarının tecavüz girişimine karşı otelin dördüncü katından atlayarak yaşamına son verdiği belirtilen 26 yaşındaki Ferinaz için halk geçen hafta eylem başlattı. Tara Oteli’nin ateşe verilmesiyle devam eden gösteriler, büyüyerek Mahabad çevresine yayıldı.

Devrim muhafızlarının ve olayları bastırmak için görevli askeri birliklerin açtığı ateş sonucu ölü ve yaralı sayısının artmasıyla İran, Mahabad ve çevresinde sıkı yönetim ilan ederek sokağa çıkma yasağı uyguladı. Sıkıyönetimin ilanın ardından beklenin aksine olaylar diğer şehirlerdeki ayaklanmalarla birleşerek daha da büyüdü.

Yerel kaynaklar, Ahvaz ve çevresinde silah kullanan rejim güçlerine karşı halkın da silahlandığını ve İslam dünyasına kendilerine destek vermesi için çağrı yaptığı bildirildi.

Yerel kaynaklar, şu ana kadar olaylarda 40 kişinin öldüğünü, 50’den fazla kişinin yaralandığını ve onlarca kişinin de kayıp olduğunu bildirdi.

İran medyası olaylara sansür uyguluyor

Bu arada, rejimin kontrolünde olan İran’daki medya, geçen ay başlayan ve ülke geneline yayılan olaylarla ilgili sağlıklı haber geçmemesi dikkatleri çekiyor. İran medyası, olayların Suudi Arabistan’ın kışkırtmasıyla başladığını ve gösterilere katılanların ise ajan olduğunu iddia ediyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum