1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da 4 Sünni Müslümana İdam Cezası
İran'da 4 Sünni Müslümana İdam Cezası

İran'da 4 Sünni Müslümana İdam Cezası

Mezhep taassubuyla kendini öne çıkaran İran, İran'da Sünniliğin gelişmesi ve bu çerçevede vaizler veren 4 kişi hakkında idam cezası verdi.

A+A-

Mezhep taassubuyla kendini öne çıkaran İran, İran'da Sünniliğin gelişmesi ve bu çerçevede vaizler veren 4 kişi hakkında idam cezası verdi.

Şii cumhuriyeti İran'da, Sünni Müslümanlara uygulanan baskı devam ediyor.

Mezhep taassubuyla kendini öne çıkaran İran Şii cumhuriyeti, İran'da Sünniliğin gelişmesi ve bu çerçevede vaizler veren 4 kişi hakkında idam cezası verdi.

İdamları yargı mercileri tarafından onanan Sünni mahkûmlar, dini faaliyetlerinden dolayı idama mahkum oldukları bildirildi.

İran’ın Kerec kentindeki Recaişehir cezaevinde hapis yatan 4 Sünni davetçi, idam sebebinin Sünni eğitim vermesi ve sünni düşünceyi yaymak olduğu belirtildi.

İdam edilmeyi bekleyen gençlerin isimleri, Farzad Şah Nazari, Talib Malaki, Behrouz Şah Nazari, Farzad Honarjo olduğu açıklandı.

İran'da Sünnilerin düşüncelerini beyan eden ve bu doğrultuda yaşam süren kişiler, devlet terörist suçlaması yargılıyor. İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Rohani'nin iktidara gelmesinden bu yana, idamlarda artış olduğu gözlemleniyor.

Daha önce, Sünni oldukları için idam edilen kişilerin ailelerine destek için gelen ve eskiden İran’ın dini lideri Ali Hameneyi’ye yakınlığıyla bilinen Muhammed Nurizad “Devletin kâfirlere kalabileceğini ancak zalimlere kalmayacağını." söyleyerek sünnilerin idamını kınayarak tepkisini göstermişti.

İdam edilmeyi bekleyen sünni müslümanlar;

iran-da-4-sunni-muslumana-idam-cezasi.jpgİran'ın tutukladığı vaiz'den haber alınamıyor!

İran rejimi tarafından 3 hafta önce tutuklanan Sünni Ahwazi vaiz hakkında hiç bir haber alınamıyor.

İran rejiminin Sünnilere yöelik keyfi tutuklama ve baskıları sürüyor. Tutuklanan vaizden 3 haftadır haber yok.

İran güvenlik güçlerinin Iran'ın Ahwazi Arap azınlığına mensup Ahmed Saied adlı  bir vaizi 10 Mart tarihinde evine düzenlenen baskın sonucu tutuklamasının ardından 3 hafta geçmesine rağmen vaiz'den hiçbir şekilde haber alınamıyor.

3 haftadır kendisinden haber alınamayan Sünni vaizin İran güvenlik güçlerince bilinmeyen bir yerde tutulduğu bildiriliyor.

Ahwazi kaynaklarına göre Ahmed Saied evine düzenlenen baskın sırasında biri 5 yaşında (Faruk) diğeri 2 yaşında (Abdulrahman) olan iki erkek çocuğunun gözü önünde tutuklandığı belirtildi.

Vaiz Ahmed Saied'in Ali Saddam adlı kuzenin de 18 Ocak 2015 günü İran güçlerince tutuklandığı açıklanırken İran'da Ahwazi Sünnilere yönelik baskı ve tutuklamaların son zamanlarda büyük oranda arttığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Iran'ın güneybatı kesimlerinde yaşayan Ahwazi Arab azınlıkların İran hükümetince ekonomik, siyasi ve kültürel ayrımcılığa maruz kaldığı söz konusu olurken bölgede Şiilerin Sünni olma eğilimlerinin arttığı ve bu yüzden İran hükümetinde endişe oluşturduğu kaydedildi.

iran-in-tutukladigi-vaiz-den-haber-alinamiyor-.jpg

Kaynak: IslahHaber

HABERE YORUM KAT

4 Yorum