1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İran ve Türkiye de Karşı Karşıya Gelir mi?
İran ve Türkiye de Karşı Karşıya Gelir mi?

İran ve Türkiye de Karşı Karşıya Gelir mi?

Bir halka zorla, diktatörlükle hükmedenler karşısında, bir takım farazî maslahat hesablarıyla, mazlumlardan yana olmayıp, zorbalardan yana bir tavır takınmak, kabul edilebilir bir mantıkî davranış sayılabilir mi?

A+A-

‘Suriye Yangını’, İran ve Türkiye’yi de karşı karşıya getirir mi?

Selahaddin E. Çakırgil

Suriye korkunç bir ateş içinde kıvranır ve hergün, ortalama neredeyse 100’ü bulan insan, rejim güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda can verirken; bu kanlı ve karmaşık faciaya karşı, ‘şöyle olmalı -böyle olmalı veya olmamalı’  gibi laflarla, uzaktan gazel okumak durumuna düşmeden, konuya nasıl yaklaşabilmeliyiz?

Hani, zaman zaman ‘Filan yerde, bir evde çıkan yangın bitişik evlere sıçradı. Rüzgârın da etkisiyle kısa zamanda bütün mahalleye yayılan yangın, güçlükle söndürülebildi veya geride bir kül yığını bıraktı. Şu kadar can ve mal kaybı yaşandı’ gibi haberler dinleriz ya; Suriye Yangını da, böyle...

‘Arab Baharı’nın başlangıç noktası olan Tunus’da neler olduğu, sosyal açıdan ne gibi bir olumlu noktaya varıldığı, neredeyse hiç bilinmiyor. Bilinen, sadece bir diktatörlüğü yıkıldığı..

Mısır’da, biraz daha farklı bir durum var.. 60 yıllık ‘Nâsır- Sedat- Mubarek’  döneminin hesablaşmasına doğru bir kımıldama var gibi.. Ama, orada da, çok temel değişiklikler yapılabilmiş değil.. Bazı taşlar yerinden oynamıştır, o kadar..

Elbette, bu bile bir sosyal kazanıma dönüştürülebilir..

Libya’da Gaddafî’nin 42 yıllık diktatörlüğü ülkeyi tam bir virâneye çevirdi, ülke fiilen bölünmüş ve Gaddafî rejiminin güçleri de başkent Trablus civarında kıstırılmış, can havliyle direniyor, saldırıyor, dünyaya; ‘Geliniz anlaşalım, her şeyi konuşur- anlaşabiliriz, yeter ki ben başta kalayım..’  mesajı veriyor.. Bingazi’dekiler ise, NATO güçlerinin kendilerine vereceği destekle sınırlı bir şekilde, bazen başarılı duruma getiriliyorlar, bazen de Gaddafî güçleri karşısında oldukça güç duruma düşüyorlar.. Ayrıca, geçen seneye kadar  Gaodafî rejiminin İçişleri Bakanı iken, 8 ay öncelerde istifa edip, Bingazi’deki muhalif-isyancı güçlerin başına geçen General M. Yunus ve en yakın çalışma arkadaşları olan iki albayın Temmuz-2011’in son günlerinde, Bingazi’nin kenar mahallelerinde öldürülmüş olarak bulunması, muhalif-isyancı güçlerin arasında Gaddafî’nin ajanlarının bulunduğu ihtimalini güçlendiriyor.. Bu cinayetler, muhakkak ki, Bingazi’deki güçlerin durumunu da oldukça sarsmış bulunuyor..

Yemen’deki kanlı boğuşma ise, genel olarak dünya gündeminin uzağında kalmaya devam ediyor.. Çünkü, bu ülkenin 33 yıllık diktatörü olan Ali Abdullah Salih’in ağır şekilde yaralandıktan sonra getirildiği Suûdî rejiminde iki ay süren tedaviden sonra Yemen’e dönmesi beklenirken, son haberler, onun Yemen’e dönmesini B. Amerika’nın engellediği yönünde..

Salih, Yemen’e dönse de/ dön(e)mese de, buradaki boğuşma ve yangının bütün Ortadoğu’yu etkileme ihtimali epeyce düşük.. Üstelik, bu kadar uzun süreli diktatörlüklerde, o diktatörlüğün temel yahpısını değiştirebilecek muhalifler kadrolar yokedildiği için, bu gibi diktatörler sosyal patlamalarla devrilse bile, onların yeri alacak kadroların ortaya çıkması kolay olmuyor..

Sûdan’daki 22 yıllık General El’Beşîr yönetiminin de çok sağlıklı bir temelde olduğu söylenemez. Çünkü, ülkenin dörtte biri Güney Sudan olarak bölündü; Darfur Buhranı her ne kadar atlatılabilmiş gözükse bile..

Suûdî rejimine gelince.. Bu rejim de aynı mahiyette ve üstelik daha bir kapalı kutu.. İçinde neler cereyan ettiğinden bir haber sızmıyor..

İran Körfezi’ndeki, 1- 1,5 milyonluk küçücük Bahreyn ülkesinde, büyük ekseriyete bir azlık adına vurulan zencirlerin ortaya çıkardığı ayaklanma, Suûdî ve Qatar rejimlerinin askerî güçleriyle ezildi. İran, her ne kadar, ‘Bahreyn’de olup bitenlere asla seyirci kalmayız’ dediyse de, Suûdî rejiminin askerlerini Bahreyn’e göndererek çılgınca attığı adımlara aynı şekilde karşılık vermesi halinde, bütün bir bölgeyi yangın yerine çevirebilecek bir durumun ortaya çıkabileceği endişesiyle, ister-istemez temkinli davrandı..

Yazının Devamı..

HABERE YORUM KAT

1 Yorum