1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran ve Rusya'nın Katil Esed İttifakı
İran ve Rusya'nın Katil Esed İttifakı

İran ve Rusya'nın Katil Esed İttifakı

Moskova'yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Zarif katil Esed'i Suriye'nin meşru lideri olarak görmeye devam edeceklerini söyledi.

A+A-

Moskova’da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’de Esed’in gitmesinin ön şart olarak öne sürülmesini kabul etmediğini belirtti. Moskova’nın Suriye’deki krizin çözümü konusunda tavrında bir değişiklik olmadığını vurgulayan Lavrov, Suriye’nin geleceğine, dış müdahale olmaksızın Suriyelilerin, Cenevre çerçevesinde karar vermesi gerektiğini dile getirdi. Lavrov, Suriye'de geçiş hükümeti dahil tüm adımların ancak hükümet ve muhalif gruplar arasında yapılacak görüşmeler sonucu atılabileceğini savunarak, "Ortaklarımızdan bazıları geçiş periyodunun ardından Suriye'nin meşru devlet başkanının çekilmesini ön şart olarak görüyorsa bu tutumun Rusya için kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise Suriye konusunda Moskova ile aynı fikirde olduklarını söyledi. Zarif, Suriye ile ilgili görüşlerinin değişmediğini, katil Beşşar Esed’i hala ülkenin meşru lideri olarak gördüklerini söyledi.

Görüşme masasında Putin’in IŞİD’e karşı genişletilmiş koalisyon girişimi de yer aldı. Lavrov İran nükleer anlaşmasına mutlak desteğini dile getirirken Zarif desteğinden dolayı Rusya’ya teşekkür etti.

Kaynak: RT ve Al Jazeera

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT