1. HABERLER

  2. HABER

  3. İran ve Rusya Esed’i Kurtarmaya Çalışıyor
İran ve Rusya Esed’i Kurtarmaya Çalışıyor

İran ve Rusya Esed’i Kurtarmaya Çalışıyor

Esed kimyasal silahla katliam yaptı. BM uzmanları belgeledi. Rusya ve İran 'yavuz hırsız' misali Türkiye'yi suçladı.

A+A-

Buket Güven’in haberi:

Suriye'de 100 binden fazla insanın öldürülmesine sessiz kalan Rusya ve İran, Esad'ın elini rahatlatmak için Türkiye'ye kimyasal tuzak kuruyor. İki ülke, Esad'ın cezalandırılması için en fazla girişimlerde bulunan Türkiye'ye karşı soğuk savaş taktikleri uyguluyor.

Muhaliflerin kimyasal silah kullandığı iddiasını sürekli gündeme getiren Rusya ve İran, bu kimyasalların Türkiye üzerinden geçirildiğini yaymaya çalışıyor.

Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vitaliy Çurkin, dün yaptıığı açıklamada, “Mayıs ayında Türkiye'de sarin maddesi ile yakalanan Suriyeli militanların gözaltına alındığını ve bazı Suriyeli ile Türk vatandaşların kimyasal silah yapımı için 10 ton bileşim satın almaya kalkıştığını” öne sürdü.

İran da, Suriye konusunda psikolojik harpte kullanılan hedef genişletme unsurunu kullanıyor. İran Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Şam'ın kimyasal silahlarını teslim etmesi gerektiği değerlendirmesi ile aslında Suriye'de kimyasal silah bulunduğunu kabul ediyor. Ancak İranlı yetkili “Bölgedeki kimyasal silahlar kontrol altına alınacaksa Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de bu tip silahları teslim etsin” yorumu ile dikkatleri Suriye üzerinden çekmeye çalışıyor.

Bu iddialara tepki gösteren Türkiye, “Hem İran hem de Rusya bu haberleri maksatlı olarak çıkarıyor. Çünkü Türkiye kimyasal silahlar ve kitle imha silahları konusunda uluslararası sözleşmelere taraftır. Kim buna ulaşmış olursa, temin etmişse, kullanıyorsa, insanlık suçu işler ve en sert hukuki müdahale neyse ona da muhatap olur. Elinizde belge varsa getirin yoksa şüpheler üzerinden Türkiye'yi suçlamayın” açıklaması yaptı.

Diplomatik kaynaklar Rusya ve İran'ın Esad'ın elini rahatlatırken, Türkiye'yi uluslararası arenada zor duruma sokma politikası izlediklerine dikkat çekti.

TÜRKİYE

 

HABERE YORUM KAT