1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İran ve Afganlı Şii Militanlara Büyük Darbe! 30 Ölü
İran ve Afganlı Şii Militanlara Büyük Darbe! 30 Ölü

İran ve Afganlı Şii Militanlara Büyük Darbe! 30 Ölü

Suriye'de Esed rejimine destek için savaşan Şii İran ve Afgan militanları çıkan çatışmalarda 30 Şii militanın öldüğü belirtildi.

A+A-

Suriyeli medya aktivistlerinin yapmış olduğu açıklamaya göre,  İran'da son 3 gün içinde Suriye'de rejim saflarında savaşan 10 Afgan militanın Şiilerce kutsal sayılan Kum ve Meşhed şehrinde cenaze törenlerinin gerçekleştiği ve ölen Şii militanların ülkelerine gönderildiği açıklandı.

Esed rejimi Muhalifler karşısında aldığı yenilgiyi daha aza indirgemek adına,  Afganistan'dan 500 dolar maaş karşılığında yüzlerce Afgan Şii milisi Suriye'ye yollamaya devam ederken son haftalarda muhalifler ile girilen sıcak çatışmalarda birçok İran ve Afgan uyruklu militanın hayatını kaybettiği açıklandı.

Suriyeli medya aktivistleri, son günlerde Halep ve Hama kentlerinde muhalifler ile Esed rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 30 Afgan ve İran uyruklu Şii militanın öldürdüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada , son günlerde Şii İran ve Afgan militanların Suriye'de rejim saflarında muhaliflere karşı savaşta kayıplarının arttığı kaydedildi. 

Şİİ MİLİTANLARA SİLAHLI EĞİTİMİ BİZZAT İRAN VERİYOR 

Medya aktivistleri, Suriye'de savaşmak için para karşılığında Afganistan'dan gelen mültecilerin önce İran'a geldiğini ve burada özel silahlı eğitimden geçtikten sonra Suriye'ye yollandığını dile getirdiler. oturma izni veriliyor Konuşmanın devamında ise İran'ın Mültecilere rejimle yan yana savaşmak için 500 dolar maaş verdiği ve oturma izni karşılığında Suriye'ye yolladığı ifade ediliyor. 

AFGAN SİYASİ LİDERLER İRAN'A TEPKİLİ

Paralı Afgan savaşçılarını savaşa sürükleyen İran'a siyasi liderlerden çok sert tepkiler geliyor. Afganistan'da bulunan liderler İran'ın Afgan halkının yoksul oluşunu istismar ettiğini ve bu yüzden durumu iyi olmayanların kullanıldığını ifade ediyorlar. 

SURİYE'DE ÖLDÜRÜLEN BİR MİLİTANIN AİLESİNE 4.300 € PARA VERİLİYOR

Afganistan'da yaşayan Ahmet, Suriye'ye ailesinden iki kişiyi gönderdiğini söylüyor. Ahmed sözlerine devam ederken: Ailemden iki kişi Afganistan'da yıllardır yaşanan yoksulluk ve yaygınlaşan işsizlik nedeniyle önce İran'a göç etti. Daha sonra onlara Suriye'de rejim yanında muhaliflere karşı savaşmak için para teklif eden İran, Şam yakınında bulunan Seyide Zeyneb türbesini koruma bahanesi ile de istismar ettiğini dile getirdi.

ÖLDÜRÜLENLERE ÖZEL TÖREN

Suriyede muhalifler karşısında öldürülen paralı Şii askerler, Şiilerce kutsal sayılan Irak'ın Necef ve İran'ın Kum Şehrinde törenle memleketlerine yollanıyor.

AFGAN DİN ADAMLARI  "Şİİ TÜRBELERİNİ KORUYUN" DİYEREK İNSANLARI SAVAŞA TEŞVİK EDİYOR 

Afganistan'da bulunan Şii din adamları, Suriye'de Esed rejimine destek için kendi halkınının dini hassasiyetini kullanarak Suriye'de bulunan Şii türbelerini koruma bahanesi ile savaşa teşvik ediyor. Bölgeye gidenler para karşılığında Hizbullah saflarına yada Şii militanların saflarına katılılıp Esed rejimine destek sağlarken, din adamları ise daha çok savaşçı çekmek adına "muhaliflerin Hz. Ali düşmanı olduğunu" söyleyerek savaşa soktuğu bildiriliyor

Kaynak : ISLAH HABER

HABERE YORUM KAT

2 Yorum