1. HABERLER

  2. HABER

  3. "İran ve ABD IKBY Toplantılarına Katılmamalı"
"İran ve ABD IKBY Toplantılarına Katılmamalı"

"İran ve ABD IKBY Toplantılarına Katılmamalı"

Kürt siyasetçi Osman, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki başkanlık krizine İran ve ABD'nin müdahil olmasına ilişkin, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor" dedi.

A+A-

Kürt siyasetçi Mahmud Osman, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) başkanlık krizine İran ve ABD'nin müdahil olmasına ilişkin, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor. Kendi projelerini masaya koyup bu konuda yönlendirmeler yapıyor" dedi.

Molla Mustafa Barzani'nin yakın çalışma arkadaşlarından Osman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IKBY'de başkanlık seçimlerinin siyasi istikrarsızlığa yol açması nedeniyle yabancı ülkelerin konuya müdahil olduğunu söyledi.

İran ile ABD'nin konuya müdahil olmaması gerektiğini ifade eden Osman, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor. Kendi projelerini masaya koyup bu konuda yönlendirmeler yapıyorlar. Bunlar hiçbir zaman bizim sorunlarımızı çözmediler. Tam tersine daha da içinden çıkılmaz hale getirdiler" dedi.

Başkanlık krizi nedeniyle beş büyük siyasi parti arasında yaşanan çekişmenin güvenliği olumsuz etkilediğini belirten Osman, "Eğer biz kendi sorunlarımızı çözemezsek, onlar müdahale girişiminde bulunacak. Onların toplantıya katılması bizim başarısızlığımızın göstergesidir" diye konuştu.

"Kürt bölgesinde halihazırda iki idareli bir yönetim" olduğuna dikkati çeken Osman, şöyle konuştu:

"Erbil ve Duhok, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Süleymaniye de Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolünde. Siyaset, silahlı güçler ve parlamento işleri hala bu partilerin etkisi altında. Durum eskisi gibi devam ediyor. Sorunların asıl nedeni siyasi partiler. Çözümün tek yolu, siyasi parti sisteminden hükümet sistemine geçilmesidir. Tüm işlerin birbirinden ayrılması lazım. Ayrıca kısa süre içinde yeni bir anayasa hazırlanmalı."

HABERE YORUM KAT